Fäktare från sex nationer kom till Malmö

Många svenska fäktare missade tyvärr chansen att möta utländska fäktare på hemmaplan. Av de cirka 200 startande kom knappt hälften från Danmark, Finland, Storbritannien, Tyskland eller Ungern.

Bilder
Thomas Åkerbergs bilder på ÄFK:s hemsida.

Resultat
Florett damer kadetter
1 GRUM-SCHWENSEN Sol DEN HFK Hellerup
2 MUSTAFAEVA Dillshodahon SWE MF19 Malmö
3 JOERGENSEN Laeticia DEN HFK Hellerup
3 BAKHUREVICH Madina SWE MF19 Malmö
8 deltagare

Florett damer äldre ungdom
1 HOLBERG Maja SWE KFK Kalmar
2 GRUM-SCHWENSEN Sol DEN HFK Hellerup
3 HANSEN Andrea SWE JKS Stockholm
3 GRANATH Nicole SWE MF19 Malmö
6 deltagare

Florett damer yngre ungdom
1 HANSEN Andrea SWE JKS Stockholm
2 DAMGAARD Josephine Barfod DEN FKT Kobenhavn
2 deltagare

Florett herrar kadetter
1 MENDREY Tamas HUN Szigetszentmiklos
2 KAJBJER Albin SWE KFK Kalmar
3 LANG Jacob Brandt DEN FKT Kobenhavn
3 DAHLIN Svante SWE KFK Kalmar
26 deltagare

Florett herrar äldre ungdom
1 VALEUR Maxim DEN HFK Hellerup
2 MENDREY Tamas HUN Szigetszentmiklos
3 KIMFORS Simon SWE GFK Göteborg
3 DAHLIN Svante SWE KFK Kalmar
21 deltagare

Florett herrar yngre ungdom
1 ISAKSSON Hugo SWE ÄFK Stockholm
2 ELMFELDT Albin SWE ÄFK Stockholm
3 PETRINI Felix SWE ÄFK Stockholm
3 UNIYAL Nils SWE ÄFK Stockholm
25 deltagare

Värja damer kadetter
1 WERNER Maja SWE C4 Kristianstad
2 JENSEN Anne-Sofie Skaarup DEN HFK Hellerup
3 UKKONEN Enni FIN EM Espoo
3 MÅRTENSSON Elvira SWE FFF Stockholm
16 deltagare

Värja damer äldre ungdom
1 GORDON ACHOUR Alina SWE FFF Stockholm
2 EKHOLM Irma SWE FKC Karlskrona
3 CHRISTENSEN Tabita DEN FKTV Vordingborg
3 MÅRTENSSON Elvira SWE FFF Stockholm
15 deltagare

Värja damer yngre ungdom
1 JAAKKOLA Outi FIN EM Espoo
2 CHRISTENSEN Tabita DEN FKTV Vordingborg
3 TERHO Liisa FIN KaVe Tampere
3 THIM Lovisa SWE UF Uppsala
6 deltagare

Värja herrar kadetter
1 BERG Mads DEN HFK Hellerup
2 KELPE Henning GER FG Segeberg
3 PANELIUS Rufus FIN EM Espoo
3 HANSSON Rasmus SWE KF99 Kungsbacka
29 deltagare

Värja herrar äldre ungdom
1 MAGNUSSON Jakob SWE A6 Jönköping
2 HANSSON Rasmus SWE KF99 Kungsbacka
3 TAURIAINEN Topias FIN EM Espoo
3 NAZAROV Andrey SWE BoFK Boden
23 deltagare

Värja herrar yngre ungdom
1 POUSETTE Hugo SWE DIF Stockholm
2 HJERT Hannes SWE LjFK Ljungby
3 JENSEN August Lindstrom DEN HFK Hellerup
3 ELMFELDT Albin SWE ÄFK Stockholm
21 deltagare

Resultat på Ophardt Online.
Delresultat på Ophardt Online.



av Hans Wahl Resultat