Fem svenska NM-guld i Köpenhamn

Sverige tog fem guld vid de nordiska florettmästerskapen i Köpenhamn. Mästerskapen ingick i Trekanten International.

Nordiska mästarinnor blev Ester Schreiber GFK, Linn Löfmark FKC och Miriam Schreiber GFK, som tog NM-guld i två klasser.
På herrsidan blev Simon Kimfors GFK nordisk mästare.
Masters för juniorer 2013-2014 avslutades i Köpenhamn och dessa fäktare placerade sig i topp.

Damflorett

1 Linn Löfmark FKC
2 Harriet Rundquist EGF
3 Ester Schreiber GFK

Herrflorett
1 Olle Wikström KFK
2 Jonathan Bladin EGF
3 Elis Wickman EGF

Resultat Trekanten International
Damflorett seniorer (VC-poäng)
1 BULCAO Ana Beatriz BRA
2 ROCHEL Tais BRA
3 SCHREIBER Ester GFK Göteborg SWE Nordisk mästarinna
3 WONG Liane Ye Ying YMC SIN
5 CIVIERO Ambre SES Sion SUI
6 GROSLAMBERT Delphine CE Europeen de Bruxelles BEL
7 WONG Cheryl Ye Han SIN
8 FINTER Rose TV Neu Isenburg CAN
34 deltagare

Herrflorett seniorer (VC-poäng)
1 JORGENSEN Philippe HFK Hellerup DEN Nordisk mästare
2 RIZELL Simon GFK Göteborg SWE
3 SCHLOSSER Roland AFC Salzburg AUT
3 HALSTED Laurence GBR
5 PEGGS Ben Salle Paul FC GBR
6 RATTAN Amol Newham Swords GBR
7 RIZELL Josef GFK Göteborg SWE
8 HENDRIE Thomas GBR
49 deltagare

Damflorett juniorer
1 LÖFMARK Linn FKC Karlskrona SWE Nordisk mästarinna
2 GILLJAM Patricia GFK Göteborg SWE
3 RUNDQUIST Harriet EGF Solna SWE
3 SCHREIBER Ester GFK Göteborg SWE
19 deltagare

Damflorett kadetter
1 CAMPBELL Yasmin Fighting Fit FC GBR
2 GRUM-SCHWENSEN Sol HFK Hellerup DEN Nordisk mästarinna
3 HIRVELÄ Maria OMS Oulu FIN
3 BEARDMORE Katherine Fighting Fit FC GBR
14 deltagare

Damflorett U14+U13
1 CAMPBELL Yasmin Fighting Fit FC GBR
2 SCHREIBER Miriam GFK Göteborg SWE Nordisk mästarinna
3 GRUM-SCHWENSEN Sol HFK Hellerup DEN
3 JENSEN Anne-Sofie Skaarup HFK Hellerup DEN
12 deltagare 12 valda

Damflorett U12+U11
1 SCHREIBER Miriam GFK Göteborg SWE Nordisk mästarinna
2 HANSEN Andrea JKS Stockholm SWE
3 WINTERBERG-POULSEN Marie FKT Kobenhavn DEN
3 BEARDMORE Emily GBR
14 deltagare

Herrflorett juniorer
1 DAHLIN Kolja FKT Kobenhavn DEN Nordisk mästare
2 BERG Thomas Lerche FKT Kobenhavn DEN
3 TETERIS Lukas Rigas 3. BJSS LAT
3 LOO Sebastian KFK Kalmar SWE
43 deltagare

Herrflorett kadetter
1 KIMFORS Simon GFK Göteborg SWE Nordisk mästare
2 DAHLIN Svante KFK Kalmar SWE
3 THEOTOKIS Clemente Sussex House FC GBR
3 KAJBJER Albin KFK Kalmar SWE
43 deltagare

Herrflorett U14+U13
1 LANG Jacob Brandt FKT Kobenhavn DEN Nordisk mästare
2 ABRAHAMS Matthew Lansdowne FC GBR
3 RYKIND-BLARKE Christoffer FKT Kobenhavn DEN
3 WINTERBERG-POULSEN Jonas FKT Kobenhavn DEN
27 deltagare

Herrflorett U12+U11
1 DROZDOV Aleksandr Spartak St. Petersburg RUS
2 OSIPOV Dimitrii RUSSLAND RUS
3 WILMONT JEINER Ruben FKT Kobenhavn DEN Nordisk mästare
3 GENIESER George Sussex House FC GBR
18 deltagare

Florett veteran mixed (ej NM)
1 ABRAHAMS Paul GBR
2 TAKALA Roope YM Helsinki FIN
3 RAMBERG Paal FKT Kobenhavn DEN
3 LINDQUIST Christian MF19 Malmö SWE
6 deltagare

Florett U10 mixed (ej NM)
1 GJALDBÆK Mikkel FKT Kobenhavn DEN
2 HERGAN Luca ACS Balestra ROU
3 WINTERBERG-POULSEN Marie FKT Kobenhavn DEN
3 TAKLE Douglas St.Georges Weybridge GBR
18 deltagare

Sat-VC
Resultat på Ophardt Online.
Delresultat på Ophardt Online.

Övriga klasser
Resultat på Ophardt Online.
Delresultat på Ophardt Online.

av Hans Wahl Resultat