Kinka och Bartosz åter nordiska mästare

Kinka Barvestad Sverige (KFK) och Bartosz Piasecki från Norge blev åter nordiska seniormästare vid helgens tävlingar i Ystad.

Nordiska veteranmästare blev Nicole Rechsteiner-Sidler (svenska boende i Schweiz), Kerstin Warvsten Sverige (LFK), Martin Jensen Danmark, Ulf Wikström Sverige (KFK), Lars Scharpff Sverige (GFK).

Tävlingen Ystad International, som genomfördes för 80:e gången, omfattande även sabelklasser och lagtävling i värja.

Media
Favoriterna EM-laddade med nya segrar i Ystad (Ystads Allehanda)
En fäktepok gick i graven (Ystads Allehanda)
Sista stöten i Ystadfäktningarna (Skånskan)

Bilder från årets Ystad International
Olle Svalanders bilder.
Henrik Jörgensens bilder.
Svenska Fäktförbundets bilder.
Haverstock in Ystad 2014.

Resultat
Damvärja seniorer (NM)
1 BARVESTAD Kinka SWE KFK Kalmar
2 MUMM Emelie SWE DIF Stockholm
3 SMITH Katrina GBR Truro Fencing Club
3 KARLSSON Ebba SWE GoFK Visby
50 deltagare

Herrvärja seniorer (NM)
1 PIASECKI Bartosz NOR Bygdø FK Oslo
2 TORKILDSEN Sturla NOR Njård Oslo
3 JORGENSEN Patrick DEN HFK Hellerup
3 KASE Robin SWE DIF Stockholm
105 deltagare

Damvärja veteraner 40-49 (NM)
1 RECHSTEINER-SIDLER Nicole SUI FA Rheinfelden
2 HANSSON Ulrika SWE GFK Göteborg
3 FLEURY Corinne SUI FCB Bern
3 LUNDGREN Charlotte SWE LFK Linköping
5 deltagare

Damvärja veteraner 50-59 (NM)
1 WARVSTEN Kerstin SWE LFK Linköping
2 LEHTONEN Ritva-Leena FIN KaVe Tampere
3 CONRAD Kathrine DEN HFK Hellerup
3 ANDERSEN Helle SWE ARA Helsingborg
7 deltagare

Herrvärja veteraner 40-49 (NM)
1 ALLEN Gregory GBR Haverstock FC
2 JENSEN Martin DEN FKM Kobenhavn
3 CHRISTENSEN Stig DEN HFK Hellerup
3 HINZ Gerald GER Elmshorner MTV
17 deltagare

Herrvärja veteraner 50-59 (NM)
1 WIKSTRÖM Ulf SWE KFK Kalmar
2 ELFVERSON Göran SWE UF Uppsala
3 ÅSTRÖM Lennart SWE ARA Helsingborg
3 SJÖDAHL Fredrik SWE SAF Stockholm
7 deltagare

Herrvärja veteraner 60- (NM)
1 BREEDVELT Joop NED MVO Den Haag
2 SCHARPFF Lars SWE GFK Göteborg
3 ASKJAER-FRIIS Peter DEN FKT Kobenhavn
3 SVENSSON Per SWE MF19 Malmö
10 deltagare

Damvärja lag
1 KFK KALMAR SWE
(BARVESTAD Kinka, HANSSON Kristina, LINDE Åsa)
2 FKC KARLSKRONA SWE
(BROSGÅRD Jennifer, GOSSER-DUNCAN Katja, KEMBRING Linda)
3 TEAM AWESOME GBR
(NICKERSON Caroline, SMITH Katrina, SHAHIDI Lidea)
11 deltagare

Herrvärja lag
1 HFK HELLERUP DEN
(CANING Klaus Albert, JÖRGENSEN Patrick, ROBL Troels Christian, VON DER OSTEN Frederik)
2 UF UPPSALA SWE
(ARIAS-OLSSON Felix, ISLAS FLYGARE Linus, JOKINEN Simon )
3 KF99 KUNGSBACKA SWE
(LANDO TROTTEIN Remy, STIESSEL Adrian, VON PLATEN Philip)
25 deltagare

Damsabel
1 BELL Karen DEN FKM Kobenhavn
2 LARSSON Matilda SWE LUGI Lund
3 RUDIN Cindy SWE UFK Umeå
3 ANDERSSON Fia SWE YFK Ystad
5 deltagare

Herrsabel
1 BRINGSTRUP Sebastian Toft DEN FKT Kobenhavn
2 BAYRAMOV Serdar TKM
3 WATSON Stewart DEN HFK Hellerup
3 KÖRLINGE Max SWE FFF Stockholm
13 deltagare

Resultat på Ophardt Online.
Delresultat på Ophardt Online.



av Hans Wahl Resultat