Resultat från EM 2014

Sammanfattning av resultaten från EM i Strasbourg den 7-14 juni 2014.

Resultat på EM-hemsidan.


Andra EM-artiklar

Uttagning Europamästerskapen Strasbourg.
Emelie och Sophie ersätter skadade Johanna
.
"Dubbla träningspass fem gånger i veckan".
"Den perfekta känslan, när allt stämmer".
Estland - stormakt inom värjan
.

Bilder och kommentarer på SvFF:s Facebooksida.

Resultat

Herrvärja
Pouleomgång

KASE Robin, en vunnen och fyra förlorade
LARSSON Adam, en vunnen och fem förlorade
GUSTAVSSON Christian, sex förlorade
JARL Henrik, sex förlorade

Slutresultat
1 REDLI Andras HUN
2 PIZZO Paolo ITA
3 LUCENAY Jean-Michel FRA
3 HEINZER Max SUI
Svenska placeringar:
74 KASE Robin SWE DIF
83 LARSSON Adam SWE AFF
85 GUSTAVSSON Christian SWE FFF
87 JARL Henrik SWE UF
89 deltagare

Damvärja
Pouleomgång
BARVESTAD Kinka, fyra vunna och en förlorad
SAMUELSSON Emma, fyra vunna och två förlorade
MUMM Emelie, tre vunna och tre förlorade
GARS Sanne, en vunnen och fyra förlorade

DE 64
BARVESTAD Kinka - BEZHURA Dzhoan Feybi UKR 12-15
SAMUELSSON Emma - REVESZ Julianna HUN 11-15
MUMM Emelie - GEROUDET Tiffany SUI 10-15

Slutresultat
1 DEL CARRETTO Bianca ITA
2 CANDASSAMY Marie Florence FRA
3 GHERMAN Simona ROU
3 JACQUES ANDRE COQUIN Josephine FRA
Svenska placeringar:
34 BARVESTAD Kinka SWE KFK
39 SAMUELSSON Emma SWE GFK
48 MUMM Emelie SWE DIF
66 GARS Sanne SWE GFK
72 deltagare

Herrflorett
Pouleomgång
RIZELL Simon två vunna och fyra förlorade

DE 64
RIZELL Simon, - ASPROMONTE Valerio ITA 5-15

Slutresultat
1 DAVIS James-Andrew GBR
2 CHEREMISINOV Alexey RUS
3 JOPPICH Peter GER
3 LE PECHOUX Erwan FRA
Svenska placeringar:
52 RIZELL Simon SWE GFK
76 deltagare

Damsabel
1 KHARLAN Olga UKR
2 DYACHENKO Ekaterina RUS
3 GREGORIO Rossella ITA
3 VOUGIOUKA Vassiliki GRE
43 deltagare

Damflorett
1 DI FRANCISCA Elisa ITA
2 BATINI Martina ITA
3 BIRYUKOVA Yulia RUS
3 VEZZALI Valentina ITA
40 deltagare

Herrsabel
1 YAKIMENKO Alexey RUS
2 RESHETNIKOV Veniamin RUS
3 IBRAGIMOV Kamil RUS
3 GEMESI Csanad HUN
58 deltagare

Herrvärja lag
DE 32
Sverige - Nederländerna 27-45

Slutresultat
1 Schweiz
2 Spanien
3 Ryssland
---
17 Sverige
17 lag

Damvärja lag
DE 16
Sverige - Polen 40-45

DE 9-12
Sverige - Frankrike 35-45

DE 11-12
Sverige - Israel 44-28

Slutresultat
1 Rumänien
2 Ryssland
3 Italien
---
11 Sverige
14 lag

Herrflorett lag
1 Frankrike
2 Italien
3 Ryssland
14 lag

Damsabel lag
1 Ryssland
2 Frankrike
3 Ukraina
9 lag

Damflorett lag
1 Italien
2 Ryssland
3 Frankrike
8 lag

Herrsabel lag
1 Italien
2 Ryssland
3 Tyskland
12 lag

Resultat på Ophardt Online.
Delresultat på Ophardt Online.


av Hans Wahl Resultat