Resultat från KVM/JVM i Plovdiv

Sammanfattning av resultat från KVM ochJVM i Plovdiv 2014.

Arrangörens resultatrapportering.
Rapporter på kalendersidan.
Rapporter på SvFF:s Facebooksida.

Bilder från damvärja kadetter.

Resultat

Damflorett kadetter
Pouleomgång

ENGSTRÖM Julia, tre vunna och tre förlorade
SCHREIBER Ester, en vunnen och fem förlorade

DE 128
SCHREIBER Ester - CHOI Minseo 15-4

DE 64
ENGSTRÖM Julia - ABDRAKHMANOVA Adelya 4-15
SCHREIBER Ester - CECCHINI Gabriela 7-15

Slutresultat
1 MARTYANOVA Marta RUS National team
2 MASSIALAS Sabrina USA Massialas Foundation
3 PASZTOR Flora HUN Torekves
3 BORELLA Claudia ITA
Svenska placeringar:
47 ENGSTRÖM Julia SWE EGF Solna
64 SCHREIBER Ester SWE GFK Göteborg
88 deltagare

Herrsabel kadetter
1 ILYIN Ivan RUS National team
2 GIAKOUMATOS Marios GRE EKPAIDEFTIRIA KOSTEA - GEITONA
3 LOKHANOV Konstantin RUS
3 METRYKA Karol USA
99 deltagare

Damvärja kadetter
Pouleomgång
LINDE Åsa, fem vunna och en förlorad

DE 64
LINDE Åsa - ELMER Luise AUT 15-7

DE 32
LINDE Åsa - BOZZA Alessandra ITA15-9

DE 16
LINDE Åsa - YOSHIMURA Miho JPN 15-6

Kvartsfinal
LINDE Åsa - ISOLA Federica ITA 13-12

Semifinal
LINDE Åsa - DE MARCHI Eleonora ITA 7-15

Slutresultat
1 DE MARCHI Eleonora ITA CS Castelfranco Veneto ASD
2 NAGY Kinga HUN DVE
3 LINDE Åsa SWE KF99 Kungsbacka
3 NIXON Catherine USA
99 deltagare

Herrvärja kadetter
Pouleomgång
ISLAS FLYGARE Linus, sex vunna
KIMFORS Anton, fyra vunna och två förlorade

DE 128
KIMFORS Anton - TYCHLER Pavel, RSA 15-5

DE 64
ISLAS FLYGARE Linus - ANWAR Abdelwahab EGY 15-7
KIMFORS Anton - LUBIENIECKI Wojciech 15-13

DE 32
ISLAS FLYGARE Linus - GU Xinyuan CHN 15-13
KIMFORS Anton - BRINKMANN Marco GER 13-15

DE 16
ISLAS FLYGARE Linus - UNTERHAUSER Samuel GER 15-13

Kvartsfinal
ISLAS FLYGARE Linus - FRENCH Dylan CAN 14-15

Slutresultat
1 ESZTERGALYOS Patrik HUN OMS-Tata
2 YOO Justin USA
3 FRENCH Dylan CAN
3 TOTH Gergely HUN PTE-PEAC
Svenska placeringar:
6 ISLAS FLYGARE Linus SWE UF Uppsala
27 KIMFORS Anton SWE GFK Göteborg
139 deltagare

Herrflorett kadetter
Pouleomgång
MINDELÖF Vincent, sex vunna

DE 64
MINDELÖF Vincent - MESZAROS Tamas HUN 7-15

Slutresultat
1 RZADKOWSKI Andrzej POL
2 HAGLUND George USA
3 ROGER Enguerrand FRA
3 BIANCHI Guillaume ITA
Svenska placeringar:
34 MINDELÖF Vincent SWE EGF Solna
119 deltagare

Damsabel kadetter
1 MOSEYKO Alina RUS National team
2 TOLEDO Julieta MEX
3 EMURA Misaki JPN
3 JEON Eunhye KOR
82 deltagare

Damflorett juniorer
1 KIEFER Lee USA USA
2 HARVEY Eleanor CAN
3 MIYAWAKI Karin JPN
3 TRIPAPINA Svetlana RUS National team
95 deltagare

Herrsabel juniorer
1 CURATOLI Luca ITA C.N. Posillipo Napoli
2 DANILENKO Dmitriy RUS National team
3 SEITZ Tom FRA PARIS USM
3 TRUSHAKOV Alexander RUS National team
117 deltagare

Damvärja juniorer
Pouleomgång
MUMM Emelie, tre vunna och två förlorade

DE 128
MUMM Emelie - DINAR Bassant EGY 13-15

Slutresultat
1 LEHIS Katrina EST TMFC
2 BOHUS Reka HUN BKLVE
3 TAL Nickol ISR Maccabi Maalot
3 MARZANI Roberta ITA
Svenska placeringar:
69 MUMM Emelie SWE DIF Stockholm
124 deltagare

Herrvärja juniorer
Pouleomgång
ISLAS FLYGARE Linus, fyra vunna och två förlorade
STYMNE Jakob, två vunna och tre förlorade

DE 128
ISLAS FLYGARE Linus - COLE Joshua USA 15-2
STYMNE Jakob - BAEKELANDT Maxime 15-14

DE 64
ISLAS FLYGARE Linus - BUZZI Lorenzo ITA 14-15
STYMNE Jakob - GUBIN Nikita RUS 14-15

Slutresultat
1 YAMADA Masaru JPN
2 JUNG Byeungchan KOR
3 BERTA Daniel HUN PTE-PEAC
3 YOO Justin USA
Svenska placeringar:
48 ISLAS FLYGARE Linus SWE UF Uppsala
59 STYMNE Jakob SWE DIF Stockholm
167 deltagare

Herrflorett juniorer
Pouleomgång
RIZELL Simon, fyra vunna och två förlorade

DE 128
RIZELL Simon - ALARCON Gustavo CHI 12-15

Slutresultat
1 CHEN Haiwei CHN
2 CHOUPENITCH Alexander CZE
3 MASSIALAS Alexander USA
3 SAITO Toshiya JPN
Svenska placeringar:
70 RIZELL Simon SWE GFK Göteborg
132 deltagare

Damsabel juniorer
1 MARTON Anna HUN BSE
2 PALMEDO Sage USA USA
3 LASZLO Luca HUN UTE
3 STONE Gracie USA
93 deltagare

Damflorett juniorer lag
1 USA
2 Ryssland
3 Italien
20 lag

Herrsabel juniorer lag
1 Italien
2 Ryssland
3 USA
29 lag

Damvärja juniorer lag
1 Ryssland
2 USA
3 Polen
30 lag

Herrvärja juniorer lag
1 Ungern
2 Spanien
3 Sydkorea
35 lag

Herrflorett juniorer lag
1 Kina
2 USA
3 Italien
30 lag

Damsabel juniorer lag
1 Ryssland
2 Frankrike
3 USA
23 lag

Resultat på Ophardt Online.
Delresultat på Ophardt Online.

Medaljörer och svenska placeringar vid världsmästerskap för kadetter.
Medaljörer och svenska placeringar vid världsmästerskap för juniorer.


av Hans Wahl Resultat