Resultat USM 2014

Ungdoms-SM fortsätter att locka Sveriges unga fäktare till Karlskrona i slutet av maj varje år. I år hade 463 fäktare anmält sig.

Göteborgs Fäktklubb vann flest medaljer (4 guld, 1 silver, 6 brons) och blev återigen bästa klubb.

Förutsättningarna i Karlskrona var som vanligt utmärkta med bra hotellalternativ, rymliga Östersjöhallen, erfaren tävlingsledning och rikligt med duktiga domare på plats. Många Karlskronabor hjälpte till med cafeteria, vapenkontroll, pistbygge och allt annat som krävs för en bra tävling.

Medaljörer
Damflorett kadetter
1 SCHREIBER Ester GFK Göteborg
2 RUNDQUIST Harriet EGF Solna
3 ENGSTRÖM Julia EGF Solna
3 MUSTAFAEVA Dillshodahon MF19 Malmö
18 deltagare

Damflorett äldre ungdom
1 ENGELKE Isabelle EGF Solna
2 HOLBERG Maja KFK Kalmar
3 JÄDERLING Miranda EGF Solna
3 SCHREIBER Miriam GFK Göteborg
15 deltagare

Damflorett yngre ungdom
1 SCHREIBER Miriam GFK Göteborg
2 HANSEN Andrea JKS Stockholm
3 MATIC Anja GFK Göteborg
3 TJULIN Selma JKS Stockholm
16 deltagare

Herrflorett kadetter
1 MINDELÖF Vincent EGF Solna
2 MOAVEN DOUST Egil GFK Göteborg
3 KIMFORS Anton GFK Göteborg
3 ZINGMARK William GFK Göteborg
41 deltagare

Herrflorett äldre ungdom
1 KIMFORS Simon GFK Göteborg
2 RADOSAVLJEVIC Lav EGF Solna
3 PERSSON Casper MF19 Malmö
3 LOO Sebastian KFK Kalmar
44 deltagare

Herrflorett yngre ungdom
1 ISAKSSON Hugo ÄFK Stockholm
2 PETRINI Felix ÄFK Stockholm
3 UNIYAL Nils ÄFK Stockholm
3 JÄDERLING Noel EGF Solna
52 deltagare

Damvärja kadetter
1 LINDE Åsa KF99 Kungsbacka
2 WERNER Maja C4 Kristianstad
3 LINDGREN Julia FFF Stockholm
3 SCHREIBER Ester GFK Göteborg
33 deltagare

Damvärja äldre ungdom
1 MÅRTENSSON Elvira FFF Stockholm
2 WRAMNER Natalie GoFK Visby
3 ENGDAHL Sophie FFF Stockholm
3 LÖFVENHOLM Linnea KF99 Kungsbacka
24 deltagare

Damvärja yngre ungdom
1 FISCHER Jacqueline DIF Stockholm
2 LAROUSSI Julia FFF Stockholm
3 THORED Nathalie GoFK Visby
3 WRAMNER Natalie GoFK Visby
21 deltagare

Herrvärja kadetter
1 KIMFORS Anton GFK Göteborg
2 ISLAS FLYGARE Linus UF Uppsala
3 MATTSSON Axel FKC Karlskrona
3 KOCHBATI Erik GFK Göteborg
73 deltagare

Herrvärja äldre ungdom
1 MANCEWICZ Bartlomiej GoFK Visby
2 LUND Leonard DIF Stockholm
3 MAGNUSSON Jakob A6 Jönköping
3 GRANEVIK Gunnar FKC Karlskrona
62 deltagare

Herrvärja yngre ungdom
1 POUSETTE Hugo DIF Stockholm
2 JERSILD Nils ÄFK Stockholm
3 KELLY Christopher DIF Stockholm
3 JANSSON Melker LjFK Ljungby
49 deltagare

Resultat på Ophardt Online.
Delresultat på Ophardt Online.

Tävling om bästa klubb

FÖRENING Poäng Plac.
GFK Göteborg 78 1
KFK Kalmar 185 2
DIF Stockholm 192 3
EGF Solna 205 4
GoFK Visby 206 5
ARA Helsingborg 229 6
FKC Karlskrona 238 7
FFF Stockholm 243 8
UF Uppsala 250 9
ÄFK Stockholm 252 10
KF99 Kungsbacka 262 11
JFK Jakobsberg 285 12
A6 Jönköping 295 13
WFF Örebro 303 14
MF19 Malmö 315 15
AFC Arvika 347 16
LFK Linköping 368 17
LjFK Ljungby 370 18
BoFK Boden 370 19
HFS Halmstad 396 20
NFK Nyköping 404 21
AFF Göteborg 405 22
SAF Stockholm 407 23
JKS Stockholm 411 24
LUGI  Lund 413 25
C4 Kristianstad 428 26



Bästa Klubb USM 2014.pdf

av Hans Wahl Resultat