Resultat Wapen van Vlagtwedde 2002

Tävlingen Wapen van Vlagtwedde 2002, i Ter Apel, Holland, hade i år samlat över 270 deltagare. De skandinaviska ledarna var eniga om att motståndet i år var betydligt starkare än förra året i samtliga klasser. Med undantag av juniorklassen där förhållandet var det motsatta då de flesta juniorerna befann sig på JVC i Burgsteinfurt, knappa 100km därifrån.



I Yngre ungdom deltog 28 fäktare. Mimmi Melkersson var enda svenska och kom på en hedrande 17:e plats.



Inget svenskt deltagande i miniorklassen.

Herrar seniorer
1. Rohlfs Matthijs NED
2. Joergensen Alexander DAN
3. Pless Sebastian GER
3. Wit, De Eric NED
5. Spanhoff Rudolph NED
6. Michaeli Yam NED
7. Engelhardt Dimitri GER
8. Vetter Jorg GER
9. Theland Simon DAN
10.Guilbert Alexander DAN
11.Enarsson SImon SWE
12.Nonhebel Floris NED
13.Gehrke Daniel GER
14. Lundegard Henric SWE
15. Otzen Erik NED
16. Barneveld, van Wojtek NED
17. Galesloot Chris NED
18. Kerkhof Bart NED
19. Brongerma Sywert BEL
20. Wallentin-Tärk Jon SWE
21. Ducastel Nathan NED
22. Broodbakker Martin NED
23. Krause Alexander GER
24. Oolders Jens NED
25. Oosterveld Michiel NED
26. Cuijper, de remco NED
27. Oolders Marc NED

Herrar juniorer
1. Enarsson Simon, SWE
2. Nils Gröndahl, SWE
3. Henric Lundegard, SWE
3. Emil U Andersen, DAN
5. Jesper Pagh, DAN
6. Jon Wallentin-Tärk, SWE
7. Pascal Kenter, NED
8. Mattias Jonasson, SWE
9. Erik Wikström, SWE
10. Anton Rensink, NED
11. Thomas M Pedersen, DAN
12. Sven Stiljart, NED
13. Tim Berbers, NED
14. Louis Winkler, DAN
15. Nicolai L Rasmussen, DAN
16. Holländsk fäktare som bröt tävlingen

Damer juniorer
1. Anne Sofie Kiil, DAN
2. Saskia van Erven, NED
3. Anna Behne-Flebbe, GER
3. Friederike Rohrbach, GER
5. Marlena Blume, GER

Yngre juniorer
1. Pascal Kenter, NED
2. Joris Mosk, NED
3. Nils Gröndahl, SWE
3. Tommie Varenkamp, NED
5. Erik Wikström, SWE
6. Anne-Sofie Kiil, DEN
7. Emil U Andersen, DEN
8. Andreas Nicolaidis, SWE
9. Daniel Albinsson, SWE
10. Tim Berbers, NED
11. Mattias Jonasson, SWE
12. Thomas P Pedersen, DEN
13. Niels S Pedersen, DEN
14. Jesper Pagh, DEN
15. Laurence De Rooij, NED
16. Anton Rensink, NED
17. Benjan Kuper, NED
18. Nikolai L Rasmussen, DEN
19. Daniel Merjenburg, NED
20. Sven Stijlaart, NED
21. Magnus G Jacobssen, DEN
22. Jasmin DeFreitas, SWE
23. Louis Winkler, DEN
24. Ilana Eelman, NED
25. Filip Kiil, DEN
26. Alexander DeFreitas, SWE
27. Paul De Kleijn, NED
28. Devika Breuning, NED
29. Jens Stijlaart, NED
30. Dominique Brouwer, NED
31. Adriaan De Wolf, NED
32. Mats Stijlaart, NED
33. Johan P Joensson, DEN
33. Estrid Mortenssen, DEN


Herrar äldre ungdom
1. Felix Gohner, GER
2. Andreas Nicolaidis, SWE
3. Mirko Degen, GER
3. Johan Montrely, NED
5. Henning Lang, GER
6. Filip Kiil, DEN
7. Mats Stijlaart, NED
8. Floris Dijkstra, NED
9. Philipp Bertram, GER
10. Alexander Morareau, NED
11. Martijn De Haas, NED
12. Jais Vemmer, DEN
13. Martijn Waalkens, NED
14. Tim Van Loh, GER
15. Martin Remijn, NED
16. Aaron Horst, GER
17. Christian Femö, DEN
18. Kasper Reindahl, DEN
19. Toby Gerritse, NED
20. Robin Wolf, NED
21. Lucas Arnoldussen, NED
22. Jim Van Tol, NED
23. Yoram Schippers, NED
24. Roderick Van De Mark, NED
25. Gerben Engelen, NED
26. Emile Wesseling, NED
27. Tobias Gress, DEN
28. Cedric Emile Wieman, NED
29. Chris Duijkers, NED
30. Bram Langenberg, NED
31. Xavier Van Engen, NED

Damer äldre ungdom
1. Lieke Van Der Volk, NED
2. Jennie Wester, SWE
3. Ilana Eelman, NED
3. Nathalie Strömberg, SWE
5. Leandra Beyer, GER
6. Maja Enarsson, SWE
7. Maren Eggert, GER
8. Lisa De Boer, GER


Rapporterat av Stefan Nicolaidis.

av Martin Lundegard Resultat