Resultat Ystad International, 040619-20

Kompletta resultat finns på http://yfk.datakultur.com/



Nordiskt mästerskap herrvärja / SOC mens epee



1) JOHANSSON Erik SWE UPPSALA

2) BACKER Fredrik NOR OSLO FK

3) TORKILDSEN Sturla NOR OSLO FK

3) LARSSON Adam SWE GFK

5) MØRCH Claus NOR BYGDØ FK

6) KERMINEN Antti FIN MM

7) NILSSON Fredrik SWE UPPSALA

8) KOROKNAY-PAL Andras FIN HELSINGIN M

9) SUNDMAN Joar SWE FFF

10) MALMGREN Magnus SWE FKC

11) PIASECKI Bartosz NOR BYGDØ FK

12) ZUIKOV Viktor EST TÄHTVERE

13) NERELL Magnus SWE SAF

14) BERG Jörgen SWE SAF

15) BAGGER Rasmus DEN FSF

16) SILGJERD Atle NOR BYGDØ FK

17) BORSODI Andras NOR BYGDØ FK

18) FOGELBERG Paul SWE GFK

19) LINDBÄCK Atle SWE DIF

20) CHRISTENSEN Troels DEN FKT

21) SARPOLA Timo FIN TAPANILAN E

22) RING Mats NOR BYGDØ FK

23) SKOGHEIM Vegard NOR BYGDØ FK

24) TARKOVSKIJ Aleksandr NOR OSLO FK

25) KORHONEN Jussi FIN ESPOON M

26) KASE Reine SWE DIF

27) MÜNSTER Jasper DEN FKT

28) LINDHOLM Johan SWE FKC

29) JERNTORP Johan SWE MF 19

30) PIPATANANGURA Julle SWE UPPSALA

31) NILSSON Stefan SWE LUGI

32) DAVIES Peter GBR MOLD CFC

33) BONDE David DEN HFK

34) ANDERSEN Simon Skov DEN FKT

35) KUKKONEN Kasper FIN MM

36) JENSEN Martin DEN HFK

37) LINDBLAD Lars SWE FFF

38) CHAMBERS Benedict IRL FFF

39) ROTHBORG Jakob DEN JAF

40) SCHARPFF Lars SWE GFK

41) KRAMARICS Michael NOR BYGDØ FK

42) VON DER OSTEN Hans DEN HFK

43) BENKESTOCK Kurt SWE SSIF

44) THUNBORG Daniel SWE A6

45) ERIKSEN Mads DEN HFK

46) IMETS Marcel SWE ARA

47) GEDDE-DAHL Nils NOR BYGDÖ FK

48) LISCHNEWSKI Marco SWE MF 19

49) NICOLAIDIS Andreas SWE YFK

50) POCK Erik DEN MAHAUT

51) MAKKAI Ivan SWE DIF

51) BRESIL Jan Erik NOR OSLO FK

53) VINCENTSSON Magnus SWE DIF

54) BARDING Nicolai DEN HFK

55) TROENG Olof SWE LUGI

56) ESBENSEN Jacob DEN MAHAUT

57) BERGDAHL Erik SWE A6

58) LARSSON Peter SWE LUGI

59) SIEVERT Thomas SWE SCAR

60) SHEFFIELD Brett AUS RCP (SCO)

61) GUSTAFSSON Peter SWE C4

62) THUNBERG Jonas SWE ROMA

63) WIKSTRÖM Erik SWE KFK

64) PALMSTRÖM Per SWE MF 19

65) SKOVLUND Bjarne DEN MAHAUT

66) WIKSTRÖM Ulf SWE KFK

67) ROGSTAD Christian NOR BYGDØ FK

68) LUNDESGAARD Dan NOR OSLO FK

69) GUSTAVSSON Christian SWE FFF

70) DAHL Aron SWE LUGI

71) ZANDER Anders SWE MF 19

72) BLAKSTEEN Peter DEN HILLERØD FK

73) SUSI Petteri FIN HELSINGIN M

74) SCHOLLIN Carl SWE ROMA

75) JÖNSSON Johan DEN FKT

76) BOLLE Fredrik SWE DIF

77) KJELDSEN Claus DEN HILLERØD FK

78) HANSEN Jens Egler DEN FSF

79) TORHELL Hannes SWE LUGI

80) SCHÜLER Martin SWE P4

81) ANDERSSON Per-Allan SWE P4

82) MONTELIUS Lars SWE LUGI

83) STRUTZ Per NOR OSLO FK





Tableau Final



1) BACKER Fredrik NOR

| BACKER Fredrik

4) LARSSON Adam SWE | 15/14 |

| JOHANSSON Erik

3) TORKILDSEN Sturla NOR | 15/12

| JOHANSSON Erik |

2) JOHANSSON Erik SWE | 15/13





Svenskt mästerskap herrsabel

1 WIGREN Eric WFF

2 BLOMBERG Henrik WFF

3 KONYA Balasz LUGI

3 ÅRNFELT Thomas LFK

5 THORIN Jörgen WFF

6 NICOLAIDIS Andreas YFK

7 LENGQVIST Johan FFF

8 CLASSON Johan FFF

9 LUNDQVIST Anton LUGI

10 HARDING Hans LUGI

11 STOLT Alexander FFF

12 ZANDER Anders MF19





Nordiskt mästerskap damvärja / SOC ladies epee



1) ZUIKOVA Julia EST TÄHTVERE

2) AABECH Nina DEN HILLERØD

3) SAMUELSSON Emma SWE GFK

3) SYROVATSKA Oksana DEN HFK

5) MØRCH Margrete NOR BYGDØ FK

6) HÄMÄLÄINEN Hilla FIN YM

7) FABIAN Borbala HUN HELSINGIN M

8) HEDKVIST Sofia SWE DIF

9) NITTERUS Karolina SWE GFK

10) ISAKSSON Annica SWE LFK

11) BERGDAHL Johanna SWE A6

12) ZUIKOVA Alla EST TÄHTVERE

13) SMESTAD Hilde NOR ATTAQUE

14) SJÖGREN Hanna SWE SAF

15) WESTMAN Sanna SWE KFK

16) GRANLIEN Maren Fich DEN MAHAUT

17) MARTINSSON Camilla SWE GFK

18) HOVE Siv NOR BYGDØ FK

19) NILSEN Elisabeth Skaar NOR BERGEN

20) HÄCKERFELDT Ida SWE KFK

21) NICOLAIDIS Alexandra SWE YFK

22) HANSSON Ulrika SWE GFK

23) KAISALO Noora FIN MM

24) WÜRTZEN Helle DEN HFK

25) WARVSTEN Kerstin SWE LFK

26) JENSEN Anne T DEN JAF

27) MOLKA-DANIELSEN Judith NOR MOLDE

28) STRAND Anneli SWE GFK

29) MONTELIUS Caroline SWE LUGI

30) OSLAND Teresa NOR BERGEN

31) CLARKE Majella AUS YM

32) ANDERSEN Helle SWE ARAMIS

33) BASTHUS NILSEN Thea NOR ATTAQUE

34) WEST Marie DEN HFK

35) WIESLANDER Elisabeth SWE LUGI

36) HAIMI Maija FIN HELSINGIN M

37) STEENSEN Anna Kiel DEN FSF

38) KATS Anna SWE SAF

39) BORSODI Karin G-Dotter SWE LFK

40) HOLMES Judith GBR RCP





Tableau Final



1) SAMUELSSON Emma SWE

| ZUIKOVA Julia

4) ZUIKOVA Julia EST | 15/7 |

| ZUIKOVA Julia

3) SYROVATSKA Oksana DEN | 15/10

| AABECH Nina |

2) AABECH Nina DEN | 15/10





Veteranvärja / Veterans Epee

1 Viktor Zuikov EST Tähtvere

2 Per Strutz NOR Oslo FK

3 Ulf Wikström SWE Kalmar FK

4 Kurt Benkestock SWE SSIF

5 Lars Scharpff SWE Göteborgs FK

6 Erik Pock DEN FK Mahaut

7 Kerstin Warvsten SWE Linköpings FK

8 Judith Molka-Danielsen NOR Molde FA

9 Göran Abrahamson SWE Göteborgs FK

10 Peter Blaksteen DEN Hilleröd FK

11 Helle Andersen SWE FK Aramis

12 Lars Montelius SWE LUGI FF

13 Maija Haimi FIN Helsingin Miekkailijat

14 Fredrik Bolle SWE Djurgården







Herrvärja lag / Mens epee team

1 Norge 1 NOR C Mørch, A Borsodi, S Torkildsen, A Tarkovskij

2 Finland 1 FIN J Korhonen, A Kerminen, A Koroknay-Pal

3 Norge 2 NOR B Piasecki, F Backer, V Skogheim, M Kramarics

3 UF/A6 SWE E Johansson, J Pipatanangura, J Bergdahl

5 FFF SWE J Sundman, L Lindblad, B Chambers, C Gustavsson

6 Djurgården SWE R Kase, I Makkai, A Lindbäck

7 Hellerup FK DEN D Bonde, H von der Osten, M Jensen, M Eriksen

8 Oslo/EST Mix J E Bresil, D Lundesgaard, P Strutz, V Zuikov

9 -

10 LUGI SWE P Larsson, S Nilsson, O Troeng

11 International Mix U Wikström, P Davies, D Thunborg

12 Team Torsk SWE E Bergdahl, T Sievert, E Wikström

13 Bygdø FK NOR M Ring, N Gedde-Dahl, A Silgjerd, C Rogstad

14 FK Trekanten DEN T Christensen, J Jönsson, J Münster

15 FIN/DEN Mix K Kukkonen, T Sarpola, C Kjeldsen

16 ARA/HF/JAF Mix J Rothborg, N Barding, M Imets

17 Hagestad Mix S Skov Andersen, A Zander, A Nicolaidis, N Linde

18 DIF/Roma SWE F Bolle, M Vincentsson, C Schollin

Diskv: MF 19





Damvärja lag / Ladies epee team

1 EST/DEN Mix J Zuikova, A Zuikova, O Syrovatska, M West

2 Team SWE SWE J Bergdahl, E Samuelsson, H Sjögren, A Kats

3 FIN/HUN/AUS Mix H Hämäläinen, N Kaisalo, B Fabian, M Clarke

3 KFK/DIF SWE I Höckerfelt, S Westman, S Hedkvist

5 Norge 1 NOR M Mørch, H Smestad, E Nilsen, T Osland

6 Danmark 1 DEN M Granlien, H Würtzen, N Aabech, A Jensen

7 Linköpings FK SWE A Isaksson, K Warvsten, K Gunnarsdotter-Borsodi

8 Norge mixed NOR T Basthus Nilsen, S Hove, J Molka-Danielsen

9 Skåne SWE C Montelius, H Andersen, E Wieslander





Herrvärja B-turnering / Mens epee B-tournament

Plac Efternamn Förnamn Nation Klubb

1 Gustavsson Christian SWE FFF

2 Rogstad Christian NOR Bygdø FK

3 Susi Petteri FIN Helsingin M

4 Lundesgaard Dan NOR Oslo FK

5 Torhell Hannes SWE LUGI FF

6 Dahl Aron SWE LUGI FF

7 Jönsson Johan DEN FK Trekanten

8 Kjeldsen Claus DEN Hillerød FK

9 Schollin Carl SWE Roma FF

10 Hansen Jens Egler DEN FSF



Damvärja B-turnering / Ladies epee B-tournament

Plac Efternamn Förnamn Nation Klubb

1 Strand Anneli SWE Göteborgs FK

2 Hove Siv NOR Bygdø FK

3 Martinsson Camilla SWE Göteborgs FK

4 Würtzen Helle DEN Hellerup FK

5 Jensen Anne T. DEN JAF

6 West Marie DEN Hellerup FK

7 Hansson Ulrika SWE Göteborgs FK

8 Clarke Majella AUS Ylioppilas M

9 Steensen Anna Kiel DEN FSF

10 Basthus Nilsen Thea NOR Attaque FK







av Monica Gårdström Resultat