Tävlingsresultat Lag-SM 041205-06 och Oldboys SM värja

Arrangörer: DIF/SAF



Herrvärja lördag 4 december

23 anmälda lag , 21 startande lag



1. Göteborgs FK lag 1

2. Stockholms AF lag 1

3. Uppsala FK lag 1

4. FFF Stockholm lag 2

5. FFF Stockholm lag 1

6. FFF Stockholm lag 4

7. Djurgårdens IF lag 2

8. FFF Stockholm lag 3

9. Djurgårdens IF lag 1

10. Kalmar FK

11. Stockholms studenters IF lag 1

12. Roma FK

13. Linköpings FK

14. Uppsala FK lag 2

15. Göteborgs FK lag 2

16. Stockholms AF lag 2

17. Djurgårdens IF lag 3

18. Stockholms AF lag 3

19. Stockholms studenters IF lag 2

20. Stockholms AF lag 4

21. Djurgårdens IF lag 4



GFK 1: P Fogelberg, A Larsson, E Skårbratt, L Scharpff

SAF 1: P Vanky, R Dingl, M Nerell, J Berg

UF 1: F Hallner, E Johansson, J Pipatanangura



Semifinaler: GFK 1 – UF 1 45-41

SAF 1– FFF 2 45-33

Final GFK 1– SAF 1 45-39





Damvärja lördag 4 december

8 anmälda lag , 6 startande lag



1. Stockholms AF

2. Kalmar FK

3. Djurgårdens IF

4. Göteborgs FK

5. FFF Stockholm lag 1

6. FFF Stockholm lag 2



SAF: S Haarlem, H Sjögren, A Kats, A Lindwall

KFK: C Barvestad, S Westman, N Westman, I Höckerfelt

DIF: C Eklund, K Bäckström, M Rab, D Zöld



Semifinaler: SAF – GFK 45-32

KFK – DIF 44-35

Final SAF – KFK 45-30





Herrflorett söndag 5 december

6 anmälda lag , 6 startande lag



1. Ängby FK lag 1

2. Ängby FK lag 2

3. Göteborgs FK

4. Jakobsbergs FK

5. Ängby FK lag 3

6. Roma FK



ÄFK 1: M Hellström, O Granler, P Bengtsson, J Ljungberg

ÄFK 2: T Åkerberg, S Sipos, G Granler, J Uria

GFK: M Magnusson, M Magnusson, H Lundegard, M Lundegard



Semifinaler: ÄFK 1 – GFK 43-30

ÄFK 2 – JFK 45-21

Final ÄFK 1 – ÄFK 2 45-29



Damflorett söndag 5 december

4 anmälda lag , 4 startande lag



1. FK Chapman Karlskrona

2. FFF lag 2

3. FFF lag 1



FKC: S Dyberg, S Gars, C Klar, H Hallberg

FFF 2: J Runold, P Claeson, L Schåltz, B Eiermann

FFF 1: C Blom, E Laschke, L Laschke



Poule: FKC – ÄFK 42-17, FKC – FFF 1 45-14, FKC – FFF 2 45-24, FFF 2 – FFF 1 33-28, FFF 2 – ÄFK 41-24, FFF 1 – ÄFK 43-41



Herrsabel söndag 5 december

4 anmälda lag , 3 startande lag



1. Örebro KSF

2. Ängby FK

3. Lugi Lund



ÖKSF: J Thorin, E Wigren, H Blomberg, M Höglund

ÄFK: T Åkerberg, S Sipos, G Granler, M Hellström

Lugi: A Lundquist, B Rahm, B Kónya



Semifinal: ÖKSF – Lugi 45-31

Final: ÖKSF – ÄFK 45-44





Oldboys värja lördag 4 december



1. Peter Barvestad, Kalmar FK

2. Ulf Wikström, Kalmar FK

3. Fred Sjödahl, Stockholms AF

4. Göran Elveson, Uppsala FK

5. Rolf Skuncke, Stockholms AF







/Tävl.led Henning Österberg, DIF Fäktning

av Monica Gårdström Resultat

För medlemmar

» Bli medlem (Ger dig möjlighet att beställa fäktlicens m.m.)

» Redan medlem? Logga in!