Junior- och kadett-VM 9-17 april i Taebaek City Korea

Hela resultatlistan finns på www.fie.ch

Kompletta resultat finns på www.kff2006wcjc.com





Herrsabel, kadetter, 9 april, 56 deltagare

1 Ku Bon-Gil KOR

2 Yoo Chang-Seok KOR

3 Marino Fabrizio ITA

3 Davidson Raskyrie USA



Damflorett, kadetter, 9 april, 64 deltagare

1 Kreiss Fanny HUN

2 Nishioka Shiho JPN

3 Deriglazova Inna RUS

3 Groslambert Delphine BEL



Damsabel, kadetter, 10 april, 52 deltagare

1 Ward Rebecca USA

2 Vloka Caroline USA

3 Woschek Janina GER

3 Jacobson Jackie USA



Herrvärja, kadetter, 10 april, 75 deltagare

1 Wicas Graham USA

2 Garozzo Enrico ITA

3 Moussally Samy SUI

3 Budai Daniel HUN



Herrflorett, kadetter, 11 april, 81 deltagare

1 Zherebchenko Dmitry RUS

2 Biondo Tobia ITA

3 Lee Seung-Woong KOR

3 Meringolo Niccolo ITA

Svenska resultat:

49 Nicolaidis Andreas SWE



Damvärja, kadetter, 11 april, 72 deltagare

1 Hurley Courtney USA

2 Jacques Andre Coquin Josephine FRA

3 Buzzi Carolina ITA

3 Dabrowa Katarzyna POL

Svenska resultat:

6 Bergdahl Johanna SWE

24 Westman Nina SWE

26 Gars Sanne SWE



Herrsabel, juniorer, 12 april, 79 deltagare

1 Boiko Dmytro UKR

2 Samele Luigi ITA

3 Kovalev Nikolay RUS

3 Lamboley Benoit FRA



Damflorett, juniorer, 12 april, 72 deltagare

1 Cross Emily USA

2 Errigo Arianna ITA

3 Genevois Berangere FRA

3 Chen Jinyan CHN

Svenska resultat:

8 Klar Carin SWE



Damsabel, juniorer, 13 april, 60 deltagare

1 Ward Rebecca USA

2 Bujdoso Alexandra GER

3 Diatchenk Ekaterina RUS

3 Vloka Caroline USA



Herrvärja, juniorer, 13 april, 112 deltagare

1 Launer Steffen GER

2 Wang Feng CHN

3 Ungar Benjamin USA

3 Espana David ESP

Svenska resultat:

34 Stiessel Adrian SWE



Herrflorett, juniorer, 14 april, 100 deltagare

1 Aspromonte Valerio ITA

2 Cadot Jeremy FRA

3 Desvaux Clement FRA

3 Bassal Oren ISR

Svenska resultat:

79 Nicolaidis Andreas SWE



Damvärja, juniorer, 14 april, 94 deltagare

1 Geroudet Tiffany SUI

2 Choi Eun Sook KOR

3 Wang Ling CHN

3 Samuelsson Emma SWE

Övriga svenska resultat:

15 Bergdahl Johanna SWE

37 Westman Nina SWE



Herrsabel, lag, juniorer, 15 april, 18 lag

1 RUS

2 UKR

3 GER



Damflorett, lag, juniorer, 15 april, 18 lag

1 ITA

2 RUS

3 GER



Damsabel, lag, juniorer, 16 april, 15 lag

1 USA

2 CHN

3 ITA



Herrvärja, lag, juniorer, 16 april, 28 lag

1 KAZ

2 RUS

3 GER



Herrflorett, lag, juniorer, 17 april, 24 lag

1 ITA

2 FRA

3 CHN



Damvärja, lag, juniorer, 17 april, 23 lag

1 RUS

2 UKR

3 KOR













/Hans Wahl

av Monica Gårdström Resultat

För medlemmar

» Bli medlem (Ger dig möjlighet att beställa fäktlicens m.m.)

» Redan medlem? Logga in!