Fem svenska NM-medaljer

Danska Rødovre var värd för årets nordiska sabelmästerskap med över hundra starter. Sverige fick inga nordiska mästare, men två silver- och tre bronsmedaljörer.

Silvermedaljör blev Anton Lagerholm ÖKSF och Julia Asp FFF medan bronsmedaljerna togs av Ulrica Ronquist ÖKSF och Fia Andersson YFK (i två klasser).

Bilder på Sabelsajten.

Media
Fia tog två brons (Skånska Dagbladet den 13 mars)

Resultat

Damsabel senior
1 Þorbjörg Ágústsdóttir ISL
2 Gunnhildur Garðarsdóttir ISL
3 Vigdís Hafliðadóttir ISL
3 Ragnheiður Guðjónsdóttir ISL
Svenska placeringar:
5 Isabel Amrén SWE FFF
10 Ulrica Ronquist SWE ÖKSF
12 Hedvig Wrede SWE FFF
13 deltagare

Herrsabel senior
1 Mika Roman FIN
2 Ragnar Ingi Sigurðsson ISL
3 Magnus Normann Jørgensen DEN
3 Sævar Baldur Lúðvíksson ISL
Svenska placeringar:
14 Anton Lagerholm SWE ÖKSF
22 Leo Meeuwisse SWE FFF
23 Petter Aspegren SWE FFF
24 Eric Wigren SWE ÖKSF
27 deltagare

Damsabel junior
NM SDJUN 460x.jpg
1 Gunnhildur Garðarsdóttir ISL
2 Amanda Sears DEN
3 Þórdís Ylfa Viðarsdóttir ISL
3 Ulrica Ronquist SWE ÖKSF
Övriga svenska placeringar:
6 Hedvig Wrede SWE FFF
8 Isabel Amrén SWE FFF
11 Carolina Valero Collantes SWE JFK
11 deltagare

Herrsabel junior
NM SHJUN 460x.jpg
1 Guðjón Ragnar Brynjarsson ISL
2 Anton Lagerholm SWE ÖKSF
3 Magnus Normann Jørgensen DEN
3 Jónas Ásgeir Ásgeirsson ISL
16 deltagare

Damsabel kadett
NM SDKAD 460x.jpg
1 Þórdís Ylfa Viðarsdóttir ISL
2 Vigdís Hafliðadóttir ISL
3 Fia Andersson SWE YFK
3 Sofia Blanco FIN
Övriga svenska placeringar:
7 Carolina Valero Collantes SWE JFK
8 Julia Asp SWE FFF
8 deltagare

Herrsabel kadett
1 Hilmar Örn Jónsson ISL
2 Samuel Muir FIN
3 Sebastian Toft Bringstrup DEN
3 Viktor Ingi Guðmundsson ISL
Svenska placeringar:
5 Petter Aspegren SWE FFF
6 Leo Meeuwisse SWE FFF
9 Arvid Stark SWE FFF
11 deltagare

Sabel äldre ungdom
1 Musab Haddal DEN
2 Vincenzo Atli Ciullo ISL
3 Rögnvaldur Pétur Bjarnason ISL
3 Fia Andersson SWE YFK
Övriga svenska placeringar:
6 deltagare

Sabel yngre ungdom
1 Salama Haddai DEN
2 Julia Asp SWE FFF
3 Baker Barzak DEN
3 Andri Nikolaysson Mateev ISL
Övriga svenska placeringar:
5 Vincent Rönnqvist-Rylander SWE FFF
5 deltagare

Sabel veteraner
1 Jørgen Kjøller DEN
2 Guðjón Ingi Gestsson ISL
3 Michael Danielsen DEN
3 Jens Normann Jørgensen DEN
4 deltagare

Sabel juniorer lag
1 Denmark
2 Iceland team 1
3 Iceland team 2
3 Finland

(Reservation för fel i resultatlistan som ej erhållits från arrangören)

110311-13 Rødovre NM SDH RES.pdf

av Hans Wahl Resultat

För medlemmar

» Bli medlem (Ger dig möjlighet att beställa fäktlicens m.m.)

» Redan medlem? Logga in!