JEM-resultat 2007

Sammanfattning av resultaten från JEM i Prag den 30/10 - 4/11 2007. Inga svenska medaljer i år.

Resultat

Damflorett, individuellt
1 Arianna Errigo ITA
2 Maddalena Tagliapietra ITA
3 Inna Deriglazova RUS
3 Kamilla Gafurzianova RUS
Svenska placeringar:
42 Carin Klar, FKC
46 Rebecka Andersson, ÄFK
56 Elin Brännström, KF99
67 Julia von Platen, KF99
71 deltagare

JEM Damflorett 400x.jpg
Rebecka Andersson ÄFK, Elin Brännström KF99, Carin Klar FKC,
Julia von Platen KF99

Pouleomgång
Carin Klar 3 vinster och 3 förluster
Rebecka Andersson 2 vinster och 3 förluster
Elin Brännström 1 vinst och 4 förluster (ej vidare till DE)
Julia von Platen 0 vinster och 5 förluster (ej vidare till DE)

DE 64
Carin Klar - Diana Yakovleva RUS 3-15
Rebecka Andersson - Stephanie Romanus GER 1-15

Herrsabel, individuellt
1 Dmytro Pundyk UKR
2 Aron Szilagyi HUN
3 Tiberiu Dolniceanu ROU
3 Luigi Miracco ITA
57 deltagare (ingen från Sverige)

Herrvärja, individuellt
1 Te-Mao Tran GER
2 Andras Peterdi HUN
3 Guillaume Boisseau FRA
3 Tobias Messmer SUI
Svenska placeringar:
5 Victor von Platen, KF99
41 Philip von Platen, KF99
45 Thomas Sievert, Scar
71 Anton Samuelsson, GFK
107 deltagare

JEM Herrvärja 400x.jpg
Anton Samuelsson GFK, Philip von Platen KF99, Victor von Platen KF99, Thomas Sievert Scar

Pouleomgång
Victor von Platen 6 vinster och 0 förluster (rankad etta, direkt till DE 64)
Thomas Sievert 4 vinster och 2 förluster (direkt till DE 64)
Philip von Platen 4 vinster och 2 förluster (direkt till DE 64)
Anton Samuelsson 3 vinster och 3 förluster

DE 128
Anton Samuelsson - Madalin Marian Popescu ROU 14-15

DE 64
Victor von Platen - Ramil Gaisin RUS 15-9
Thomas Sievert - Daniel Nica ROU 11-15
Philip von Platen - Marin Dorian Pirvan ROU 10-15

DE32
Victor von Platen - Emanuel Flierl GER 9-8

DE 16
Victor von Platen - Yevgeniy Makiyenko UKR 15-13

Kvartsfinal
Victor von Platen - Tobias Messmer SUI 8-15

Victor__JEM.jpg
Victor von Platen KF99 på JEM 2007

Damsabel, individuellt
1 Irene Vecchi ITA
2 Olga Zhovnir UKR
3 Cecilia Berder FRA
3 Nina Kozlova UKR
51 deltagare (ingen från Sverige)

 

Damflorett, lag
1 Ryssland
2 Italien
3 Frankrike
---
12 Sverige
14 lag

DE 16
Sverige - Rumänien 28-45

DE 9-16
Sverige - Tjeckien 45-33

DE 9-12
Sverige - Moldavien 42-45

DE 11-12
Sverige - Storbritannien 34-45

Herrsabel, lag
1 Ukraina
2 Ungern
3 Ryssland
12 lag (inget från Sverige)

Herrflorett, individuellt
1 Jean-Paul Tony Helissey FRA
2 Dmitry Zherebchenko RUS
3 Dmitry Komissarov RUS
3 Andriy Pogrebnyak UKR
Svenska placeringar:
31 Andreas Nicolaidis, MF19
35 Filip Hedenskog, ÄFK
37 Johan Ljungberg, ÄFK
68 Henrik Ljungberg, ÄFK
84 deltagare

JEM Herrflorett 400x.jpg
Filip Hedenskog ÄFK, Henrik Ljungberg ÄFK, Johan Ljungberg ÄFK, Andreas Nicolaidis MF19

Pouleomgång
Filip Hedenskog 3 vinster och 2 förluster
Johan Ljungberg 3 vinster och 3 förluster
Andreas Nicolaidis 3 vinster och 3 förluster
Henrik Ljungberg 1 vinst och 4 förluster (ej vidare till DE)

DE 64
Filip Hedenskog - Peter Biro HUN 1-15
Johan Ljungberg - Volodymyr Koltygo UKR 2-15
Andreas Nicolaidis - Ioan Moisa ROU Nicolaidis by abandonment

DE 32
Andreas Nicolaidis - Tomasz Gmerek POL 12-15

Damvärja, individuellt
1 Edina Antal HUN
2 Anfisa Pochkalova UKR
3 Katarzyna Dabrowa POL
3 Ewa Nelip POL
Svenska placeringar:
6 Emma Samuelsson, GFK
29 Nina Westman, KFK
44 Johanna Bergdahl, A6
61 Sanne Gars, FKC
86 deltagare

JEM Damvärja 400x.jpg
Johanna Bergdahl A6, Sanne Gars FKC, Emma Samuelsson GFK, Nina Westman KFK

Pouleomgång
Emma Samuelsson 6 vinster och 0 förluster
Johanna Bergdahl 3 vinster och 3 förluster
Nina Westman 3 vinster och 3 förluster
Sanne Gars 2 vinster och 4 förluster

DE 64
Emma Samuelsson - Sviatlana Saurytskaya BLR 15-9
Johanna Bergdahl - Nelli Paju EST 14-15
Nina Westman - Eva Danielova SVK 15-9
Sanne Gars - Erika Kirpu EST 13-15

DE 32
Emma Samuelsson - Verena Henning GER 15-12
Nina Westman - Marzia Muroni ITA 10-11

DE 16
Emma Samuelsson - Carolina Buzzi ITA 15-8

Kvartsfinal
Emma Samuelsson - Katarzyna Dabrowa POL 14-15

Herrvärja, lag
1 Italien
2 Frankrike
3 Ryssland
---
8 Sverige
23 lag

DE 16
Sverige - Tjeckien 45-34

DE 8
Sverige - Österrike 38-45

DE 5-8
Sverige - Tyskland 43-45

DE 7-8
Sverige - Schweiz 42-44

Damsabel, lag
1 Ryssland
2 Frankrike
3 Tyskland
12 lag (inget från Sverige)

Herrflorett, lag
1 Italien
2 Ryssland
3 Frankrike
---
9 Sverige
20 lag

DE 16
Sverige - Vitryssland 32-45

DE 9-16
Sverige - Österrike 45-29

DE 9-12
Sverige - Rumänien 45-27

DE 9-10
Sverige - Holland

Damvärja, lag
1 Estland
2 Ryssland
3 Polen
---
9 Sverige
19 lag

DE 16
Sverige - Tyskland 42-45

DE 9-16

Sverige - Österrike 45-23

DE 9-12
Sverige - Rumänien 45-33

DE 9-10
Sverige - Ukraina 45-35

071030-1104 JEM RES.PDF

av Hans Wahl Resultat

För medlemmar

» Bli medlem (Ger dig möjlighet att beställa fäktlicens m.m.)

» Redan medlem? Logga in!