Margaretas bästa placering

Margareta Baecklund FFF nådde i Bratislava sin främsta placering vid JVC genom att bli nia i damvärja. Även Oskar Täng GFK tog JVC-poäng genom att gå till 64-tablån i herrvärja. Ingen av de övriga värj- eller florettfäktarna tog poäng.

Resultat

Damvärja
Pouleomgång
Margareta Baecklund, fem vunna och ingen förlorad
Vendela Runold, fem vunna och en förlorad
Nina Åström, tre vunna och tre förlorade
Tove Pettersson, tre vunna och tre förlorade
Larisa Dordevic, två vunna och fyra förlorade
Anna Granberg, två vunna och fyra förlorade
Louise Andrén, en vunnen och fyra förlorade
Jeanette Karlsson, en vunnen och fem förlorade
Emma Wenne, sex förlorade

DE 128
Vendela Runold - Timea Posovszky HUN 8-15
Nina Åström - Kamila Strug POL 12-15
Tove Pettersson - Andrea Kosztyu SVK förlust
Larisa Dordevic - Franciska Sziklavari HUN 8-15

DE 64
Margareta Baecklund - Sina Dostert GER 15-11

DE 32
Margareta Baecklund - Scout Bosshard SUI 15-14

DE 16
Margareta Baecklund - Ines Werner GER 11-12

Slutresultat
1 FIAMINGO Rossella ITA
2 SANTUCCIO Alberta ITA
3 MCGEEVER Jenny GBR
3 MAGDICH Alexandra RUS
Svenska placeringar:
9 BAECKLUND Margareta SWE FFF
67 RUNOLD Vendela SWE FFF
84 ÅSTROM Nina SWE ARA
85 PETTERSSON Tove SWE FKC
110 DORDEVIC Larisa SWE ARA
119 GRANBERG Anna SWE FKC
126 ANDRÉN Louise SWE ARA
130 KARLSSON Jeanette SWE FKC
146 WENNE Emma SWE DIF
151 deltagare

Herrvärja
Pouleomgång
Oskar Täng, tre vunna och två förlorade
Roberto Cruz, tre vunna och två förlorade
Jakob Willemo, tre vunna och tre förlorade
Robin Kase, två vunna och fyra förlorade
Johan Linde, två vunna och fyra förlorade
Fredrik Johnsson, två vunna och fyra förlorade
Adam Downes, en vunnen och fyra förlorade
Daniel Haglund, en vunnen och fem förlorade
Denis Dordevic, en vunnen och fem förlorade

DE 256
Robin Kase - Danil Abramiuk RUS 15-11
Johan Linde - Andrea Vallosio ITA 9-15
Fredrik Johnsson - David Suto HUN 14-15

DE 128
Oskar Täng - Nicolas Verhelle BEL 15-13
Roberto Cruz - Thomas Griebel GER 14-15
Jakob Willemo - Mateusz Antkiewicz POL 12-15
Robin Kase - Nikita Glazkov RUS 9-15

DE 64
Oskar Täng - Levente Tamas Gyorgyi HUN 8-15

Slutresultat
1 POKORNY Richard CZE
2 GLAZKOV Nikita RUS
3 DYACHENKO Vsevolod UKR
3 MAYA Sylvain FRA
Svenska placeringar:
48 TÄNG Oskar SWE GFK
90 CRUZ Roberto SWE MF19
114 WILLEMO Jakob SWE GoFK
123 KASE Robin SWE DIF
141 LINDE Johan SWE KFK
144 JOHNSSON Fredrik SWE DIF
160 DOWNES Adam SWE GFK
180 HAGLUND Daniel SWE KFK
186 DORDEVIC Denis SWE ARA
196 deltagare

Damflorett
Pouleomgång
Lana Mitrovic två vunna och fyra förlorade
Magdalena Signäs en vunnen och fem förlorade
Alida Falkenström sex förlorade

DE 128
Lana Mitrovic - Alexandra Dinya HUN 7-12

Slutresultat
1 CALISSI Olga Rachele ITA
2 VOLPI Alice ITA
3 MANCINI Camilla ITA
3 STRANIERO Stefania ITA
Svenska placeringar:
89 MITROVIC Lana SWE MF19
106 SIGNÄS Magdalena SWE MF19
113 FALKENSTRÖM Alida SWE ÄFK
118 deltagare

Herrflorett
Pouleomgång
Oskar Weinberger tre vunna och tre förlorade
Andreas Haglund två vunna och fyra förlorade
Erik Isakson en vunnen och fem förlorade

DE 128
Oskar Weinberger - Andrej Kralik SVK 9-15
Andreas Haglund - Alexander Tsoronis DEN 4-15

Slutresultat
1 LEFORT Enzo FRA
2 NISTA Lorenzo ITA
3 GAROZZO Daniele ITA
3 KONTOCHRISTOPOULOS Nikolaos GRE
Svenska placeringar:
75 WEINBERGER Oskar SWE ÄFK
101 HAGLUND Andreas SWE KFK
121 ISAKSON Erik SWE MF19
141 deltagare

101120 Bratislava JVC VD RES.pdf

101120 Bratislava JVC VH RES.pdf

101121 Bratislava JVC FD RES.pdf

101121 Bratislava JVC FH RES.pdf

av Hans Wahl Resultat

För medlemmar

» Bli medlem (Ger dig möjlighet att beställa fäktlicens m.m.)

» Redan medlem? Logga in!