Mats Nilsson segerrik i Hilleröd

Mats Nilsson LUGI vann tre av de fyra klasser vid de Åbne Sjællandske Mesterskaber i Hilleröd förra helgen. Ytterligare fem svenska fäktare deltog.

Resultater fra Åbne Sjællandske Mesterskaber 2009

Florett
1. Mats Nilsson, LUGI Sverige
2. Lene Jensen, Trekanten
3. Niels Milling, Næstved Fægteklub
3. Jørgen Kock, Trekanten
5. Stavros Vastardis, Trekanten
6. Anne Herman, Næstved Fægteklub

Herrvärja
1. Mats Nilsson, LUGI Sverige
2. Martin Jensen, Mahaut
3. Peter Blaksteen, Trekanten
3. Claus Kjeldsen, Hillerød Fægteklub
5. Kim Petersen, Trekanten
6. Carl Henrik Dahmén, YFK Sverige
7. Michael Danielsen, Hillerød Fægteklub
8. Frederik Lemche, Trekanten
9. Martin John, Hillerød Fægteklub

Damvärja
1. Rikke Hjort Jensen, Trekanten
2. Lene Jensen, Trektanen
3. Radoslava Nikolova, Trekanten
3. Sara Lindström, YFK Sverige
5. Mie Bach-Pedersen, Rudersdal Fægteklub

Sabel
1. Stewart Watson, Hellerup Fægteklub
2. Ulrik Abrahamsen, Roskilde Fægteklub
3. Fernando Nørgaard, Hellerup Fægteklub
3. Jens Normann Jørgensen, Trekanten
5. Mats Nilsson, LUGI Sverige
6. Fredrik Hanell, LUGI Sverige
7. Julie Carlsen, USA
8. Sebastian Bringstrup, Nørrebro Fægteklub
9. Marina Kasimova, Roskilde Fægteklub
10. Claus Kjeldsen, Hillerød Fægteklub
11. Jon Wallentin-Tärk, LUGI Sverige
12. Anton Lundqvist, LUGI Sverige
13. Jørgen Kock, Trekanten
14. Carl-Henrik Dahmén, YFK Sverige

Clash of the Titans
1. Mats Nilsson, LUGI Sverige
2. Jørgen Kock, Trekanten
3. Jon Wallentin-Tärk, LUGI Sverige
3. Claus Kjeldsen, Hillerød Fægteklub
5. Anton Lundqvist, LUGI Sverige
6. Carl-Henrik Dahmén, YFK Sverige
7. Fredrik Hanell, LUGI Sverige
8. Fernando Nørgaard, Hellerup Fægteklub
9. Sebastian Brinstrup, Nørrebro Fægteklub
10. Ulrik Abrahamsen, Roskilde Fægteklub

Regler för Clash of the Titans (dansk läsövning)

Indledende runde afvikles således:
Hver kamp kæmpes på 3 våben, lodtrækning om rækkefølge for våben
inden hver kamp
1. våben første 1 min. eller først til 5 touchés
2. våben næste 1 min eller først til 10
3. våben sidste 1 min. eller først til 15.

Direkte udslagning afvikles således
Hver kamp kæmpes på 3 våben, lodtrækning om rækkefølge for våben
inden hver kamp
1. våben første 3 min. eller først til 15 touchés
2. våben næste 3 min eller først til 30
3. våben sidste 3 min. eller først til 45.

 

 

av Hans Wahl Resultat

För medlemmar

» Bli medlem (Ger dig möjlighet att beställa fäktlicens m.m.)

» Redan medlem? Logga in!