Nordiska mästarinnor korade

De nordiska mästerskapen i florett avgjordes i samband med helgens Trekanten International i Köpenhamn. Tre svenskor blev mästarinnor.

Linn Löfmark FKC vann damkadettklassen efter att i finalen ha besegrat danskan Martine Spanger-Ries med 11-10. Linn vann alla matcher i pouleomgången och gick lätt vidare till semifinal där hon vann en jämn match mot ryskan Alexandra Antonova med 15-13.

Den andra svenska guldmedaljen togs i juniorklassen av Julia Engström EGF, som efter fem vinster av sex möjliga i poulen besegrade Patricia Gilljam GFK med 15-5 i 16-tablån. I kvartsfinalen blev det förlust mot Gemesis Del Contreras Vera från Venezuela med 7-15. Då ingen av semifinalisterna kom från nationerna inom den Nordiska Fäktunionen, blev Julia nordisk mästarinna.

Miriam Schreiber GFK tog den tredje mästerskapstiteln av svenskorna i klassen födda 2001 och senare. Miriam förlorade bara mot danskan Hannah Bockhahn i poulen. Efter vinster med 15-2 och 15-4 var det dags för final mot just Hannah Bockhahn. Miriam tog en övertygande seger med 15-9!

Bilder.

Resultat
Damflorett seniorer (sat-VC)
1 CAMMILLETTI Marta ITA
2 CIVIERO Ambre SUI SES Sion
3 GROSLAMBERT Delphine BEL CE Europeen de Bruxelles
3 SZOKOLOVICS Dominique GBR
Svenska placeringar och NM-medaljer:
8 ENRIGHT Irene FIN PARIS TA (nordisk mästarinna)
9 LAWTON Josefina DEN FKT Kobenhavn (NM-silver)
15 GÖTHBERG VON TROIL Gabriel SWE MF19 Malmö (NM-brons)
16 SCHREIBER Ester SWE GFK Göteborg (NM-brons)
20 EIERMANN Birgit GER FFF Stockholm
33 deltagare

Damflorett juniorer
1 PETROVA Ekaterina RUS FC Sankt Petersburg
2 WONG Liane Ye Ying SIN YMC
3 CONTRERAS VERA Gemesis Del Carmen VEN
3 GIL PINERO Paola Carolina VEN
Svenska placeringar och NM-medaljer:
5 ENGSTRÖM Julia SWE EGF Solna (nordisk mästarinna)
6 SPANGER-RIES Martine DEN FKT Kobenhavn (NM-silver)
7 SCHREIBER Ester SWE GFK Göteborg (NM-brons)
8 LÖFMARK Linn SWE FKC Karlskrona (NM-brons)
13 MUSTAFAEVA Dillshodahon SWE MF19 Malmö
14 GILLJAM Patricia SWE GFK Göteborg
18 RUNDQUIST Harriet SWE EGF Solna
21 KARLSSON Saga SWE GFK Göteborg
21 deltagare

Damflorett kadetter
1 LÖFMARK Linn SWE FKC Karlskrona (nordisk mästarinna)
2 SPANGER-RIES Martine DEN FKT Kobenhavn
3 ANTONOVA Alexandra RUS SC St. Petersburg
3 RUNDQUIST Harriet SWE EGF Solna (NM-brons)
Övriga svenska placeringar och NM-medaljer:
5 ENGSTRÖM Julia SWE EGF Solna (NM-brons)
8 MUSTAFAEVA Dillshodahon SWE MF19 Malmö
10 KARLSSON Saga SWE GFK Göteborg
12 GILLJAM Patricia SWE GFK Göteborg
17 BAKHUREVICH Madina SWE MF19 Malmö
18 deltagare

Damflorett ungdom 1999-
1 ANTONOVA Alexandra RUS SC St. Petersburg
2 KARASEVA Natalia RUS
3 GRUM-SCHWENSEN Sol DEN FKT Kobenhavn (nordisk mästarinna)
3 JOERGENSEN Laeticia DEN HFK Hellerup (NM-silver)
Svenska placeringar och NM-medaljer:
5 SCHREIBER Miriam SWE GFK Göteborg (NM-brons)
6 SKAARUP JENSEN Anne-Sofie DEN HFK Hellerup (NM-brons)
9 HOLBERG Maja SWE KFK Kalmar
14 deltagare

Damflorett ungdom 2001-
1 SCHREIBER Miriam SWE GFK Göteborg (nordisk mästarinna)
2 BOCKHAHN Hannah DEN FKT Kobenhavn (NM-silver)
3 VAABEN Naja DEN FKT Kobenhavn (NM-brons)
3 SKADBORG Solvej DEN RFK Rudersdal (NM-brons)
18 deltagare

Herrflorett seniorer
1 SCHLOSSER Roland AUT
2 JORGENSEN Philippe DEN HFK Hellerup (nordisk mästare)
3 TSORONIS Alexander DEN FKT Kobenhavn (NM-silver)
3 WIKSTRÖM Olle SWE KFK Kalmar (NM-brons)
Övriga svenska placeringar och NM-medaljer:
5 RIZELL Simon SWE GFK Göteborg (NM-brons)
14 THORNÉR Daniel SWE KFK Kalmar
15 DORDEVIC Denis SWE ARA Helsingborg
16 BLADIN Jonathan SWE EGF Solna
22 deltagare

Herrflorett juniorer
1 TSORONIS Alexander DEN FKT Kobenhavn (nordisk mästare)
2 DAHLIN Kolja DEN FKT Kobenhavn (NM-silver)
3 BERG Thomas DEN FKT Kobenhavn (NM-brons)
3 RIZELL Simon SWE GFK Göteborg (NM-brons)
Övriga svenska placeringar:
6 LÖF Jesper SWE HFS Halmstad
7 RIZELL Josef SWE GFK Göteborg
8 BLADIN Jonathan SWE EGF Solna
9 WIKSTRÖM Olle SWE KFK Kalmar
10 THORNÉR Daniel SWE KFK Kalmar
14 AHLQVIST Carl oskar SWE MF19 Malmö
16 SAND Robin SWE GFK Göteborg
18 BERGDAHL Tjalve SWE GFK Göteborg
19 KAJBJER Petter SWE KFK Kalmar
21 KAJBJER Albin SWE KFK Kalmar
22 LYRSTRAND Hugo SWE GFK Göteborg
30 FORSLUND Cedric SWE EGF Solna
30 ANDREASSON Filip SWE GFK Göteborg
34 TÖRNSJÖ Victor SWE GFK Göteborg
35 deltagare

Herrflorett kadetter
1 DAHLIN Kolja DEN FKT Kobenhavn (nordisk mästare)
2 BERG Thomas DEN FKT Kobenhavn (NM-silver)
3 BRANDT LANG Jacob DEN FKT Kobenhavn (NM-brons)
3 DANCKWARDT Mathias DEN FKT Kobenhavn (NM-brons)
Svenska placeringar:
5 KIMFORS Simon SWE GFK Göteborg
7 RIZELL Josef SWE GFK Göteborg
8 KAJBJER Petter SWE KFK Kalmar
11 DAHLIN Svante SWE KFK Kalmar
13 KAJBJER Albin SWE KFK Kalmar
16 LYRSTRAND Hugo SWE GFK Göteborg
17 PAPADOPOULOS Jordanis SWE ARA Helsingborg
18 ANDREASSON Filip SWE GFK Göteborg
27 AHLQVIST Carl oskar SWE MF19 Malmö
29 FORSLUND Cedric SWE EGF Solna
31 JÖNSSON Rasmus SWE ARA Helsingborg
33 BERGDAHL Tjalve SWE GFK Göteborg
34 ERICSON Christian SWE JFK Jakobsberg
35 JEPPSSON Ludvig SWE YFK Ystad
36 NYSTRÖM Rasmus SWE JFK Jakobsberg
37 GYLLENSPETZ MUNRO William SWE GFK Göteborg
40 EWERS Alexander SWE ARA Helsingborg
41 KVERNES Johannes SWE GFK Göteborg
44 KEIJSNER Robin SWE ARA Helsingborg
49 HOLMDAHL Isak SWE KFK Kalmar
50 TÖRNSJÖ Victor SWE GFK Göteborg
53 SKAGERBERG Jonatan SWE GFK Göteborg
58 deltagare

Herrflorett ungdom 1999-
1 LANDORPH Sophus DEN FKT Kobenhavn (nordisk mästare)
2 BRANDT LANG Jacob DEN FKT Kobenhavn (NM-silver)
3 HOLMDAHL Isak SWE KFK Kalmar (NM-brons)
3 KHODYREV Timur RUS SC St. Petersburg
Övriga svenska placeringar och NM-medaljer:
6 KIMFORS Simon SWE GFK Göteborg (NM-brons)
7 DAHLIN Svante SWE KFK Kalmar
13 GYLLENSPETZ MUNRO William SWE GFK Göteborg
14 SKAGERBERG Jonatan SWE GFK Göteborg
20 EWERS Alexander SWE ARA Helsingborg
21 WESTESSON Malte SWE GFK Göteborg
24 KVERNES Johannes SWE GFK Göteborg
26 TÖNNBERG Douglas SWE GFK Göteborg
29 WESTESSON Lave SWE GFK Göteborg
38 deltagare

Herrflorett ungdom 2001-
1 WINTERBERG-POULSEN Jonas DEN FKT Kobenhavn (nordisk mästare)
2 PRAUS Markus GER TSV Berlin-Wittenau FA
3 TITOV Andrei RUS SC St. Petersburg
3 WESTESSON Malte SWE GFK Göteborg (NM-silver)
Övriga svenska placeringar och NM-medaljer:
6 TÖNNBERG Douglas SWE GFK Göteborg (NM-brons)
9 SCHEELKE Silas DEN FKT Kobenhavn (NM-brons)
10 JOHANSSON Oliwer SWE ARA Helsingborg
12 JÖNSSON Petter SWE ARA Helsingborg
16 deltagare

Herrflorett veteraner
1 TAKALA Roope FIN YM Helsinki (nordisk mästare)
2 LINDQUIST Christian SWE MF19 Malmö (NM-silver)
3 VASTARDIS Stavros DEN FKT Kobenhavn (NM-brons)
3 OLSTRØM Flemming DEN VFK Varde (NM-brons)
6 deltagare

Florett mixed 2003-
1 WILMONT JEINER Ruben DEN FKT Kobenhavn (nordisk mästare)
2 OLSTRØM Stine DEN VFK Varde (nordisk mästarinna)
3 BREMS Caroline DEN HFK Hellerup (NM-silver)
3 FEDOROVA Alina RUS
Svenska placeringar och NM-medaljer:
5 HYLANDER NORDSTRÖM Noa SWE MF19 Malmö (NM-silver)
6 CHEN George DEN HFK Hellerup (NM-brons)
7 WINTERBERG-POULSEN Marie DEN FKT Kobenhavn (NM-brons)
8 HORN Christoffer DEN FKT Kobenhavn (NM-brons)
9 BERKESKÖLD Olof SWE MF19 Malmö
13 HOLM Anna SWE ARA Helsingborg (NM-brons)
14 deltagare

Resultat på Ophardt Online. (ej sat-VC FD)
Resultat per klass på Ophardt Online. (ej sat-VC FD)

Resultat på Ophardt Online. (sat-VC FD)
Resultat per klass på Ophardt Online. (sat-VC FD)

 

Medaljörer NM florett 2013.pdf

av Hans Wahl Resultat

För medlemmar

» Bli medlem (Ger dig möjlighet att beställa fäktlicens m.m.)

» Redan medlem? Logga in!