Premiär för West Coast Challenge

I helgen gick den första upplagan av West Coast Challenge i Göteborg. Det blev drygt 130 starter i tolv klasser. Alla damklasserna hade färre än tio startande och fäktade därför gemensamma pouleomgångar med herrarna.

WCC11 VDÄU Linde 460x.jpg

Finalen i Värja Damer Äldre Ungdom mellan Åsa Linde (t.h) och Clara Scholander, båda från KF99.

WCC11 Kimfors mfl 460x.jpg

Vinnaren i Värja Herrar Äldre Ungdom Pontus Dejenfelt, KF99, gratuleras efter finalen av silvermedaljören Anton Kimfors, GFK.

Samtliga bilder i artikeln är tagna av Peter Ejemyr.

Lena Jönssons webbalbum.

Resultat lördag

Damflorett äldre ungdom
WCC11 FDÄU 460x.jpg
1 HÖGSTRÖM Hanna ÄNGBY FK 
2 THOMAS-LYRI Magda ÄNGBY FK 
3 HÖIJER Hillevi ÄNGBY FK 
3 deltagare

Herrflorett äldre ungdom
WCC11 FHÄU 460x.jpg
1 WICKMAN Elis EN GARDE FF
2 AHLQVIST Carl Oskar MALMÖ FK AV 1919
3 BRATTHALL Alexander EN GARDE FF
3 KIMFORS Anton GÖTEBORGS FK
23 deltagare

Damvärja kadetter
WCC11 VDKAD 460x.jpg
1 NAHTMAN Evelina DIF FÄKTNING 
2 LARSSON Anna A 6 FÄKTNING 
3 JOHNSSON Anna GÖTEBORGS FK 
3 LUVÖ Jacquline GÖTEBORGS FK 
8 deltagare

Herrvärja kadetter
WCC11 VHKAD 460x.jpg
1 LINDE Joakim KUNGSBACKA FK 1999 
2 WESTIN David KUNGSBACKA FK 1999
3 TÄNG Arvid GÖTEBORGS FK
3 HAMMARSTRÖM Adam EN GARDE FF 
16 deltagare

Damvärja yngre ungdom
WCC11 VDYU x300.jpg
1 EKHOLM Irma FK CHAPMAN
2 STRANNE My GÖTEBORGS FK
2 deltagare

Herrvärja yngre ungdom
WCC11 VHYU 460x.jpg
1 KIMFORS Simon GÖTEBORGS FK
2 DEJENFELT Tobias KUNGSBACKA FK 1999
3 GUSTAVSSON Hampus A 6 FÄKTNING
3 SVENSSON Jonathan DIF FÄKTNING
15 deltagare

Resultat söndag

Damflorett kadetter
WCC11 FDKAD 460x.jpg
1 MITROVIC Lana SWE MALMÖ FK AV 1919
2 THOMAS-LYRI Magda SWE ÄNGBY FK
3 HÖGSTRÖM Hanna SWE ÄNGBY FK
3 HÖIJER Hillevi SWE ÄNGBY FK
4 deltagare

Herrflorett kadetter
WCC11 FHKAD 460x.jpg
1 RIZELL Simon SWE GÖTEBORGS FK 
2 LÖF Jesper SWE HALMSTADS FS
3 SAND Robin SWE GÖTEBORGS FK
3 MARTIN Julius SWE GÖTEBORGS FK (på bilden är det lillebror Nicholas!)
18 deltagare

Damflorett yngre ungdom
WCC11 FDYU 460x.jpg
1 EKHOLM Irma SWE FK CHAPMAN 
2 SCHREIBER Miriam SWE GÖTEBORGS FK 
3 GILLJAM Patricia SWE GÖTEBORGS FK 
3 MUSTAFAEVA Dillshodahon SWE MALMÖ FK AV 1919
4 deltagare

Herrflorett yngre ungdom
WCC11 FHYU 460x.jpg
1 KAJBJER Albin SWE KALMAR FK 
2 EJEMYR  Christoffer SWE EN GARDE FF
3 KAJBJER Petter SWE KALMAR FK
3 GAHM Oscar SWE GÖTEBORGS FK 
21 deltagare

Damvärja äldre ungdom
WCC11 VDÄU 460x.jpg
1 LINDE Åsa SWE KUNGSBACKA FK 1999 
2 SCHOLANDER Clara SWE KUNGSBACKA FK 1999
3 JOHNSSON Anna SWE GÖTEBORGS FK
3 HÄGGSTRÖM Matilda SWE A 6 FÄKTNING 
9 deltagare

Herrvärja äldre ungdom
WCC11 VHÄU 460x.jpg
1 DEJENFELT Rasmus SWE KUNGSBACKA FK 1999 
2 KIMFORS Anton SWE GÖTEBORGS FK 
3 JOHANSSON Alexander SWE KUNGSBACKA FK 1999 
3 KARLSSON Fredrik SWE KUNGSBACKA FK 1999 
12 deltagare

Detaljresultat.

Resultatsammanställning med medaljfördelning i Ophardt.

110226-27 Göteborg alla vapen RES.pdf

av Hans Wahl Resultat

För medlemmar

» Bli medlem (Ger dig möjlighet att beställa fäktlicens m.m.)

» Redan medlem? Logga in!