Rekordmånga deltog i S:t Erikscupen

Med 170 startande fäktare blev säsongens första deltävling i S:t Erikscupen också den största hittills.

Läs mer på S:t Erikscupens Facebook-sida.

Resultat
Damflorett kadetter
1 TOLEDO Elizabeth JKS Stockholm
1 deltagare

Damflorett äldre ungdom
1 ENGELKE Isabelle EGF Solna
2 BURMAN Cornelia EGF Solna
3 OLSON Lisa JFK Jakobsberg
3 deltagare

Damflorett yngre ungdom
1 TJULIN Selma JKS Stockholm
2 JOFS Amanda JFK Jakobsberg
3 ROSENGÅRD Louise EGF Solna
4 deltagare

Herrflorett kadetter
1 WIDÉN Albin EGF Solna
2 FÄREBORG Oliwer EGF Solna
3 ANDERSSON Simon JFK Jakobsberg
3 deltagare

Herrflorett äldre ungdom
1 RADOSAVLJEVIC Lav EGF Solna
2 POPPEL Martin EGF Solna
3 PIZZIGNACCO Alexander ÄFK Stockholm
3 SVEDBERG Adam JFK Jakobsberg
16 deltagare

Herrflorett yngre ungdom
1 ISAKSSON Hugo ÄFK Stockholm
2 JERSILD Nils ÄFK Stockholm
3 GREN Fredrik ÄFK Stockholm
3 SÖDERBERG Daniel JFK Jakobsberg
17 deltagare

Miniorer (2003 - 2007) Florett mixed
1 RYKARV Daniel ÄFK Stockholm
2 LYGDMAN Albin ÄFK Stockholm
3 ELINDER Gustav ÄFK Stockholm
17 deltagare

Damvärja kadetter
1 GORDON ACHOUR Alina FFF Stockholm
2 ZANDER Celina SAF Stockholm
3 HOLMGREN Caroline FFF Stockholm
3 WAGNE Anna LFK Linköping
5 deltagare

Damvärja äldre ungdom
1 GRINNEBY Dagmar DIF Stockholm
2 LÖFGREN Sonja DIF Stockholm
3 BOLLE Ebba DIF Stockholm
3 ENGDAHL Sophie FFF Stockholm
10 deltagare

Damvärja yngre ungdom
1 WRAMNER Natalie GoFK Visby
2 GORDON ACHOUR Runa FFF Stockholm
3 FISCHER Jacqueline DIF Stockholm
3 THIM Lovisa UF Uppsala
10 deltagare

Damvärja miniorer
1 STRÅLE Gabriella UF Uppsala
2 ERIKSSON Malva DIF Stockholm
2 deltagare

Herrvärja kadetter
1 HINTZE Henric FFF Stockholm
2 SANDGREN Jona FFF Stockholm
3 HASSELGREN Linus FFF Stockholm
3 RUNOLD Jacob FFF Stockholm
13 deltagare

Herrvärja äldre ungdom
1 SVENSSON Jonathan DIF Stockholm
2 ANGELSTEN Richard WFF Örebro
3 LUND Leonard DIF Stockholm
3 SILFVERHJELM Teodor FFF Stockholm
31 deltagare

Herrvärja yngre ungdom
1 PETRINI Felix ÄFK Stockholm
2 KELLY Christopher DIF Stockholm
3 FRIES Adrian DIF Stockholm
3 LINDVALL Gustav GoFK Visby
23 deltagare

Herrvärja miniorer
1 THORED Oliver GoFK Visby
2 GUSTAFSSON Melvin GoFK Visby
3 RASMUSON Jakob DIF Stockholm
11 deltagare

Damflorett miniorer
1 MOBERG Therese JFK Jakobsberg
2 POPPEL Ankita EGF Solna
3 KLINTHOLM Hanna EGF Solna
4 deltagare

Slutresultat.
Resultat per klass.

av Hans Wahl Resultat

För medlemmar

» Bli medlem (Ger dig möjlighet att beställa fäktlicens m.m.)

» Redan medlem? Logga in!