Rekordmånga i Uppsala Cup

Med 335 starter i tio klasser blev årets upplaga av Uppsala Cup den största tävlingen i Sverige i modern tid, om man undantar USM och Vigor Challenge.

Var femte fäktare (drygt 60 starter) kom från våra nordiska grannländer, Finland, Norge och Danmark, vilket gav en liten försmak till NM för juniorer och yngre i Köpenhamn om en dryg månad.

Arrangörsklubben vann fyra av klasserna och i tre blev det utländska segrare.

Final herrvärja mellan Måns Andersson FFF och Henrik Jarl UF

Resultat
Damvärja seniorer
1 BARVESTAD Kinka KFK KALMAR SWE
2 WENNE Emma DIF STOCKHOLM SWE
3 GOSSER-DUNCAN Katja FKC KARLSKRONA SWE
3 LEJON Viktoria MF19 MALMÖ SWE
22 deltagare

Herrvärja seniorer
1 JARL Henrik UF UPPSALA SWE
2 ANDERSSON Måns FFF STOCKHOLM SWE
3 GUSTAVSSON Christian FFF STOCKHOLM SWE
3 LUNDBLAD Tomas UF UPPSALA SWE
56 deltagare

Damvärja juniorer
1 LINDE Åsa KF99 KUNGSBACKA SWE
2 GOSSER-DUNCAN Katja FKC KARLSKRONA SWE
3 SIMONSEN Zoe BYGDØ FK OSLO NOR
3 TAURIAINEN Sofia EM ESPOO FIN
37 deltagare

Herrvärja juniorer
1 JOKINEN Simon UF UPPSALA SWE
2 ANDERSSON Måns FFF STOCKHOLM SWE
3 ISLAS FLYGARE Linus UF UPPSALA SWE
3 VÄGGÖ Victor KF99 KUNGSBACKA SWE
59 deltagare

Damvärja kadetter
1 SIMONSEN Zoe BYGDØ FK OSLO NOR
2 LINDE Åsa KF99 KUNGSBACKA SWE
3 BRECEVIC Nadja GOFK VISBY SWE
3 GORDON ACHOUR Alina FFF STOCKHOLM SWE
26 deltagare

Herrvärja kadetter
1 ISLAS FLYGARE Linus UF UPPSALA SWE
2 KIMFORS Anton GFK GÖTEBORG SWE
3 ELIASEN Ferdinand OSLO FK NOR
3 MANCEWICZ Bartlomiej GOFK VISBY SWE
50 deltagare

Damvärja äldre ungdom
1 LÖFGREN Sonja DIF STOCKHOLM SWE
2 TILLMAN Signe WFF ÖREBRO SWE
3 GORDON ACHOUR Alina FFF STOCKHOLM SWE
3 GRINNEBY Dagmar DIF STOCKHOLM SWE
23 deltagare

Herrvärja äldre ungdom
1 KILJANDER Oskar TMÅF TURKU FIN
2 HANSSON Rasmus KF99 KUNGSBACKA SWE
3 NAZAROV Andrey BOFK BODEN SWE
3 OKLAND Alexios OSLO FK NOR
34 deltagare

Damvärja yngre ungdom
1 JAAKKOLA Outi EM ESPOO FIN
2 WRAMNER Natalie GOFK VISBY SWE
3 FISCHER Jacqueline DIF STOCKHOLM SWE
3 FORSLUND Johanna UF UPPSALA SWE
13 deltagare

Herrvärja yngre ungdom
1 SVERKER Samuel UF UPPSALA SWE
2 POUSETTE Hugo DIF STOCKHOLM SWE
3 HÅKANSSON Gustav DIF STOCKHOLM SWE
3 MANCEWICZ Mikolaj GOFK VISBY SWE
15 deltagare

Resultat på arrangörens hemsida.

Slutresultat på Ophardt Online.
Resultat per klass på Ophardt Online.

av Hans Wahl Resultat

För medlemmar

» Bli medlem (Ger dig möjlighet att beställa fäktlicens m.m.)

» Redan medlem? Logga in!