Resultat EM i Zagreb 2013

Sammanfattning av resultaten från EM i Zagreb.

Resultatrapportering och videostreaming.
Tävlingens hemsida
.

Uttagna fäktare.

Rapporter på SvFF:s
Facebooksida
.
Twittersida.

Söndag 16 juni

Herrvärja
Pouleomgång
LARSSON Adam, två vunna och fyra förlorade
KASE Robin, två vunna och fyra förlorade
GUSTAVSSON Christian, sex förlorade

DE 128
LARSSON Adam - LAHTINEN Alexander FIN 15-11

DE 64
LARSSON Adam - BLASZYCK Alexandre FRA 10-15

Slutresultat
1 FIEDLER Joerg GER
2 JERENT Daniel FRA
3 MIKOLAJCZAK Krzysztof POL
3 ROBEIRI Ulrich FRA
Svenska placeringar:
64 LARSSON Adam SWE AFF
80 KASE Robin SWE DIF
100 GUSTAVSSON Christian SWE FFF
101 deltagare

Damflorett
1 DI FRANCISCA Elisa ITA
2 YAKOVLEVA Diana RUS
3 GOLUBYTSKYI Carolin GER
3 THIBUS Ysaora FRA
42 deltagare

Måndag 17 juni

Herrflorett
Pouleomgång
RIZELL Simon, fem förlorade

Slutresultat
1 JOPPICH Peter GER
2 CHEREMISINOV Alexey RUS
3 BALDINI Andrea ITA
3 DAVIS James-Andrew GBR
Svenska placeringar:
66 RIZELL Simon SWE GFK
70 deltagare

Damsabel
1 KHARLAN Olga UKR
2 VOUGIOUKA Vassiliki GRE
3 SOCHA Aleksandra POL
3 VECCHI Irene ITA
47 deltagare

Tisdag 18 juni

Herrvärja lag
DE 32
Sverige - Kroatien 45-38

DE 16
Sverige - Ungern 38-45

DE 9-16
Sverige - Tyskland 25-45

DE 13-16
Sverige - Rumänien 41-43

DE 15-16
Sverige - Spanien 34-45

Slutresultat
1 Schweiz
2 Ungern
3 Ukraina
---
16 Sverige (Christian Gustavsson, Robin Kase, Adam Larsson)
20 lag

Damflorett lag
1 Italien
2 Frankrike
3 Ungern
8 lag

Onsdag 19 juni

Damvärja
Pouleomgång
GARS Sanne, fem vunna och en förlorad
BARVESTAD Kinka, fem vunna och en förlorad
BERGDAHL Johanna, fyra vunna och två förlorade
SAMUELSSON Emma, tre vunna och två förlorade

DE 64
GARS Sanne - ILIC Danijela SRB 14-9
BARVESTAD Kinka - TOPIC Toncica CRO 15-14
BERGDAHL Johanna - MARINUK Avital ISR 11-15
SAMUELSSON Emma - BUDAI Dorina HUN 13-12

DE 32
GARS Sanne - KRYVYTSKA Olena UKR 7-15
BARVESTAD Kinka - MARINUK Avital ISR 15-12
SAMUELSSON Emma - HEIDEMANN Britta GER 14-15

DE 16
BARVESTAD Kinka - POCHKALOVA Anfisa UKR 9-15

Slutresultat
1 BRANZA Ana Maria ROU
2 QUONDAMCARLO Francesca ITA
3 KNAPIK Renata POL
3 SZASZ Emese HUN
Svenska placeringar:
11 BARVESTAD Kinka SWE KFK
18 GARS Sanne SWE GFK
25 SAMUELSSON Emma SWE GFK
36 BERGDAHL Johanna SWE FFF
78 deltagare

Herrsabel
1 DOLNICEANU Tiberiu ROU
2 YAKIMENKO Alexey RUS
3 KOVALEV Nikolay RUS
3 BERRE' Enrico ITA
56 deltagare

Torsdag 20 juni

Herrflorett lag
1 Tyskland
2 Polen
3 Storbritannien
15 lag

Damsabel lag
1 Ryssland
2 Ukraina
3 Italien
10 lag

Fredag 21 juni

Damvärja lag
DE 16
Sverige - Polen 45-44

Kvartsfinal
Sverige - Rumänien 43-44

DE 5-8
Sverige - Ukraina 42-45

DE 7-8
Sverige - Tyskland 45-36

Slutresultat
1 Estland
2 Rumänien
3 Ungern
---
7 Sverige
15 lag

Herrsabel lag
1 Italien
2 Ungern
3 Ukraina
13 lag

Resultat på Ophardt Online.
Resultat per klass på Ophardt Online.

Medaljörer och svenska placeringar vid europamästerskap för seniorer.

av Hans Wahl Resultat

För medlemmar

» Bli medlem (Ger dig möjlighet att beställa fäktlicens m.m.)

» Redan medlem? Logga in!