Resultat från Östsvenska mästerskapen

Under lördagen korades mästarna på sabel och florett i de öppna Östsvenska mästerskapen. På söndagen var det värjfäktarnas tur.

Resultat

Sabel kadett (mixed)
1. Johan Ahlgren, LFK
2. Oskar Weinberger, ÄFK
3. Max Ottosson, ÄFK
3. Christoffer Andersson, ÄFK
5. Jimmy Stjerndal, ÄFK
6. Ludvig Flyborg, ÄFK
7. Fredrik Hasselblad, FFF
8. Ulrika Ronqvist, ÖKSF
9. Leo Sjöden, FFF

Östsv mäst SenSabel.jpg

Medaljörer sabel senior

Sabel senior (mixed)
1. Erik Wigren, ÖKSF
2. Pierre Thullberg, DIF
3. Rebecka Andersson, ÄFK
3. Johan Classon, ÖKSF
5. Ivan Makkai, DIF
6. Johan Ahlgren, LFK

Florett kadett
1. Oskar Weinberger, ÄFK
2. Jimmy Stjerndal, ÄFK
3. Ludvig Flyborg, ÄFK
3. Max Ottosson, ÄFK
5. Björn Ljungberg, ÄFK
6. Christoffer Andersson, ÄFK

Östsv mäst SenFlorett.jpg

Medaljörer florett senior

Florett senior
1. Juan Uria, ÄFK
2. Edward Flyborg, ÄFK
3. Rebecka Andersson, ÄFK
3. Johan Engman, FFF
5. Pierre Thullberg, DIF
6. Eric Kavanagh, JFK

Värja herrar seniorer (open)
1. Reine Kase, DIF
2. Marcus Rönnmark, DIF
3. Pierre Thullberg, DIF
4. Jonas Nordgren, SAF
5. Martin Danielsson, SAF
6. Robin Kase, DIF
7. Kurt Benkestock, FFF
8. Christian Gustafsson, FFF
9. Mathias Voigt, DIF
10. Max Körlinge, FFF
11. Fredrik Sjödahl, SAF
12. Thomas Zöld, DIF
13. Johan de Jong, FFF
14. Mattias Fayers, DIF
15. Jacob Berefelt, DIF
16. Mikael Montner, DIF

Värja damer seniorer (open)
1. Hanna Sjögren, SAF
2. Lana Nihahaichyck, FFF
3. Elsa Skuncke, FFF
4. Anna Brolin, SAF
5. Caroline Sjöberg, SAF
6. Anna Winberg, SAF
7. Helena Brandelius, DIF
8. Johanna Jonsson, UF
9. Erika Andersson, DIF
10. Sofia Armenteros, DIF
11. Therese Brodin, SAF
12. Corinne Sperens, SAF

Värja herrar juniorer
1. Henrik Jarl, UF
2. Robin Kase, DIF
3. Mattias Fayers, DIF
3. Thomas Zöld, DIF
5. Henrik Agerberg, SAF
6. Jacob Berefelt, DIF
7. Philip Enström, UF
8. Max Körlinge, FFF
9. Mikael Montner, DIF
10. Magnus Nilsson, FFF
11. Johan de Jong, FFF
12. Axel Westerling, SAF
13. Gustaf Larsson, SAF
14. Philip Renden, SAF

Värja damer juniorer
1. Elsa Skuncke, FFF
2. Erika Andersson, DIF
3. Caroline Sjöberg, SAF
4. Sofia Amenteros, DIF
5. Hedvig Björkman, DIF
6. Josefine Acker, SAF
7. Corinne Sperens, SAF
8. Josefine Ljungström, SAF

Värja herrar kadetter
1. Robin Kase, DIF
2. Philip Enström, UF
3. Magnus Nilsson, FFF
4. Henrik Jarl, UF
5. Henrik Agerberg, SAF
6. Mikael Montner, DIF
7. Axel Westerling, SAF
8. Max Körlinge, FFF
9. Gustaf Larsson, SAF
10. Philip Renden, SAF

Värja damer kadetter
1. Carloline Sjöberg, SAF
2. Evelina Nachtman, DIF
3. Josefine Ljungström, SAF
4. Josefine Acker, SAF

070929-30 Östsvenska mästerskap RES.PDF

av Hans Wahl Resultat

För medlemmar

» Bli medlem (Ger dig möjlighet att beställa fäktlicens m.m.)

» Redan medlem? Logga in!