Resultat från S:t Erikscupen

Det blev inget deltagarrekord vid den andra deltävlingen i S:t Erikscupen på lördagen, men hela 142 fäktare kom till start.

Album med Hans Hedins bilder.

Resultat

Florett damer äldre ungdom
1. RUNDQUIST Harriet EGF Solna
2. PETTERSSON Ebba EGF Solna
2 deltagare

Florett damer yngre ungdom
1. ENGELKE Isabelle EGF Solna
2. HANSEN Andrea FFF Stockholm
3. JÄDERLING Miranda EGF Solna
3 deltagare

Florett herrar juniorer
1. STRÖM Axel ÄFK Stockholm
2. ARFORS Kalle ÄFK Stockholm
2 deltagare

Florett herrar äldre ungdom
1. EJEMYR Christoffer EGF Solna
2. ALFVÉN William EGF Solna
3. ELMFELDT Teo ÄFK Stockholm
3. NYSTRÖM Rasmus JFK Jakobsberg
9 deltagare

Florett herrar yngre ungdom
1. WIDÉN Albin EGF Solna
2. RADOSAVLJEVIC Lav EGF Solna
3. HULTGÅRDH Arvid EGF Solna
3. SVEDBERG Adam JFK Jakobsberg
9 deltagare

Florett mixed miniorer
1. ELMFELDT Albin ÄFK Stockholm
2. UNIYAL Nils ÄFK Stockholm
3. ÅKERBERG Johannes ÄFK Stockholm
11 deltagare

Värja damer juniorer
1. NIKLASDOTTER Ebba FFF Stockholm
2. ERIKSSON WIITA Frida FFF Stockholm
2 deltagare

Värja damer äldre ungdom
1. WESSLÉN Elin UF Uppsala
2. LEHRMAN Cecilia LFK Linköping
3. HEDBERG Jenny FFF Stockholm
3. BORSODI Nora LFK Linköping
6 deltagare

Värja damer yngre ungdom
1. HEDIN Alice SAF Stockholm
2. MÅRTENSSON Elvira FFF Stockholm
3. LINDGREN Julia FFF Stockholm
3. UHLEN Nina UF Uppsala
12 deltagare

Värja damer miniorer
1. WRAMNER Natalie GoFK Visby
2. HEDIN Hedvig SAF Stockholm
3. MANN Rebecca GoFK Visby
11 deltagare

Värja herrar juniorer
1. NILSSON Erik UF Uppsala
2. JUHLIN Leo FFF Stockholm
3. HÄLLJE Arvid LFK Linköping
3. FOLDE Niklas WFF Örebro
12 deltagare

Värja herrar äldre ungdom
1. ERIKSSON Carl-johan DIF Stockholm
2. RUNOLD Jacob FFF Stockholm
3. TIBELL Linus DIF Stockholm
3. BRODÉN David NFK Nyköping
29 deltagare

Värja herrar yngre ungdom
1. MANCEWICZ Bartlomiej GoFK Visby
2. BLÅDER Benjamin NFK Nyköping
3. LUND Leonard DIF Stockholm
3. SVENSSON Jonathan DIF Stockholm
19 deltagare

Värja herrar miniorer
1. POUSETTE Hugo DIF Stockholm
2. SONTAGH Jakob DIF Stockholm
3. STEPHANSSON Jarl GoFK Visby
12 deltagare

Sabel damer juniorer
1. VALERO-COLLANTES Carolina FFF Stockholm
1 deltagare

Sabel herrar juniorer
1. WAERN Felix FFF Stockholm
2. RÖNNQVIST-RYLANDER Vincent FFF Stockholm
3. ISAKSSON Niklas FFF Stockholm
3. ERICSON Wilhelm JFK Jakobsberg
4 deltagare

Samtliga slutresultat.
Slutresultat per klass.

av Hans Wahl Resultat

För medlemmar

» Bli medlem (Ger dig möjlighet att beställa fäktlicens m.m.)

» Redan medlem? Logga in!