Resultat från Ystad International 2010

Jennifer Jackson från Nya Zealand, men boende i Australien, vann damvärjan vid årets Ystad International medan Jan Tivenius FFF segrade i herrvärjklassen.

Jennifer Jackson besegrade i semifinalen Sofie Larsson UF med knappa 15-14 och i finalen vann hon över Kinka Barvestad KFK med 15-12.

Små marginaler var det även för Jan Tivenius som i semifinalen slog ut Peter Barvestad KFK med 15-14 och finalen mot Magnus Malmgren FKC slutade15-13.

I den lilla sabelklassen gick damsegern till danskan Amanda Sears Hellerup FK medan herrklassen vanns av Balázs Kónya LUGI.

Veterantävlingen hade samlat inte mindre än 45 tävlande i fyra klasser. I den yngsta klassen, 40-49 år, blev det dansk seger i båda klasserna genom Nina Aabech FK Trekanten och Stig Christensen Hellerup FK. Ryssen Vladimir Khavin vann klassen 50-59 år och i den äldsta klassen gick segern till Lars Scharpff GFK.

Jennifer Jackson vann tillsammans med Irina Kazakova EST och Teresa Osland NOR lagtävlingen på damvärja medan förstalaget från Hellerup FK vann herrvärjklassen. Det mixade sabellaget med Amanda Sears, Balázs Kónya, Heinz Wolters ÖKSF blev bäst i sin klass.

Glädjefnatt efter segern (Ystads Allehanda)
Framtidsnamnet Fia på andra plats (Ystads Allehanda)
Ystadstjej fäktade till sig en andraplats (Skånska Dagbladet)

Bilder på Facebook (album 1).
Bilder på Facebook (album 2).
Bilder på Facebook (album 3).

Final damvärja

Final herrvärja

Final damsabel

Resultat

Damvärja individuellt
YINT10-VD-300x300jpg.jpg
1 JACKSON Jennifer VICTORIAN EPEE SQUAD (AUS) NZL
2 BARVESTAD Kinka KALMAR FK SWE
3 KIRSCHEN Julia SC BERLIN GER
3 LARSSON Sofie UPPSALA FF SWE
30 deltagare

Herrvärja individuellt
YINT10-VH-300x300jpg.jpg
1 TIVENIUS Jan FFF SWE
2 MALMGREN Magnus FK CHAPMAN SWE
3 BARVESTAD Peter KALMAR FK SWE
3 GUSTAVSSON Christian FFF SWE
89 deltagare

YINT10-SDH-300x300.jpg

Damsabel individuellt
1 SEARS Amanda HELLERUP FK DEN
2 ANDERSSON Fia YSTADS FK SWE
3 WOLTERS Maria ÖREBRO KSF SWE
3 deltagare

Herrsabel individuellt
1 KÓNYA Balázs LUGI SWE
2 LUNDQVIST Anton LUGI SWE
3 DAHMÉN Carl Henrik YSTADS FK SWE
3 KJELDSEN Claus HILLERÖD FK DEN
6 deltagare

Damvärja veteraner 40-49 år
YINT10-VD-sen40-400x.jpg
1 AABECH Nina FK TREKANTEN DEN
2 WARVSTEN Kerstin LINKÖPINGS FK SWE
3 HANSSON Ulrika GÖTEBORGS FK SWE
3 deltagare

Herrvärja veteraner 40-49 år
YINT10-VH-sen40-400x.jpg
1 CHRISTENSEN Stig HELLERUP FK DEN
2 LARSSON Rickard FK ARAMIS SWE
3 HOWARDSEN Jesper HELLERUP FK DEN
3 RIETZ Carl FK ARAMIS SWE
19 deltagare

Herrvärja veteraner 50-59 år
YINT10-VH-sen50-400x.jpg
1 KHAVIN Vladimir SKA FC RUS
2 UIJTING Henk KMSV NED
3 BENSON Lennart SAF SWE
3 POSNOV Alexander SKA FC RUS
11 deltagare

Herrvärja veteraner 60-74 år
YINT10-VH-sen60-400x.jpg
1 SCHARPFF Lars GÖTEBORGS FK SWE
2 KÜNSTLER Rudolf VFB FRIEDRICHSHAFEN GER
3 ASKJÆR-FRIIS Peter FK TREKANTEN DEN
3 CARS Hans Christian WIENER FECHTKLUB SWE
12 deltagare

Damvärja lag
YINT10-VD-lag-300x300.jpg
1 Mixed NZL/EST/NOR (Jackson, Kazakova, Osland) NZL/EST/NOR
2 DEN (Aabech, Donslund, Hooge) DEN
3 WADKÖPINGS FF (Bæcklund, Kjellberg, Robertsson) SWE
7 lag

Herrvärja lag
YINT10-VH-lag-400x300.jpg
1 HFK 1 (von der Osten F, Jørgensen, Lapuste, von der Osten H) DEN
2 BYGDØ FK (Lund, Orstad, Piasecki, Svalheim) NOR
3 FFF (Alston, Gustavsson, Lindblad, Tivenius) SWE
23 lag

Sabel lag
YINT10-S-lag.jpg
1 Mixed DEN/SWE lag 1 (Sears, Kónya, Wolters H) DEN/SWE
2 Mixed DEN/SWE lag 2 (Andersson, Kjeldsen, Lundqvist) DEN/SWE
3 Mixed GER/SWE (Borsow, Dahmén, Wolters M) GER/SWE
3 lag

Detaljresultat.

100619-20 Ystad VDH SDH RES.pdf

av Hans Wahl Resultat

För medlemmar

» Bli medlem (Ger dig möjlighet att beställa fäktlicens m.m.)

» Redan medlem? Logga in!