Säsongens Masters avslutad

Vid USM i Karlskrona avslutades Mastersserien för kadetter och ungdomar och de 12 åtråvärda vandringspokalerna fick - i alla fall i de flesta fall - nya vistelseorter för det närmsta året.


Det stora undantaget var i klassen Värja Herrar Yngre Ungdom där det för första gången i Masters historia visade sig helt omöjligt att skilja två fäktare åt! Victor Väggö, KF99, och Måns Andersson, FFF, hade efter åtta tävlingar inte bara uppnått samma totalpoäng utan hade också exakt samma svit av placeringar, varför det beslutades att de får dela förstaplatsen och den vandringspokalen får åka mellan Kungsbacka och Stockholm någon gång under året.

Årets stora segrare heter Larisa Dordevic, ARA, som fick åka hem till Helsingborg med två förstapriser i bagaget - hon vann i både Florett Kadett och Florett Äldre Ungdom. I ungdomsklassen kunde Larisa räkna enbart segrar för att få sina maximala 132 poäng, något som även Edvin Eklund, MF19, i Florett Yngre Ungdom lyckades med, precis som förra helgens vinnare i Florett Junior: Filip Hedenskog, ÄFK.

Vi gratulerar ALLA duktiga fäktare som kämpat hårt under säsongen och riktar ett stort tack till tävlingsarrangörer och domare som jobbar lika hårt för att hålla Mastersserien igång!

Masterspristagare i kadett- och ungdomsklasserna 2008:

Värja kadett damer
1 Karlsson, Jeanette FKC 108
2 Bæcklund, Margareta WFF 104
3 Sollén, Frida WFF 98

Värja kadett herrar
1 Ekström, Gustav WFF 97
2 Enström, Filip UF 90
3 Johnsson, Fredrik DIF 89

Värja äldre ungdom damer
1 Jensen, Frida KF99 114
2 Wikenborg, Lotta KF99 105
3 Granberg, Anna VFK 91

Värja äldre ungdom herrar
1 Marend, Alexander GoFK 122
2 Linde, Johan GFK 97
3 Warg, Jonathan GoFK 94

Värja yngre ungdom damer
1 Rasmussen, Linn UF 122
2 Nyhlén, Lisa KF99 111
3 Sollén, Hanna WFF 82

Värja yngre ungdom herrar
1 Andersson, Måns FFF 111
1 Väggö, Victor KF99 111
3 Klinteberg, Oscar FKC 98

Florett kadett damer
1 Dordevic, Larisa ARA 127
2 Signäs, Magdalena MF19 106
3 Svensson, Matilda FKC 98

Florett kadett herrar
1 Brännström, Gustaf KF99 121
2 Isaksson, Erik MF19 106
3 Weinberger, Oskar ÄFK 99

Florett äldre ungdom damer
1 Dordevic, Larisa ARA 132
2 Mitrovic, Lana MF19 101
3 Norberg, Agnes LFK 96

Florett äldre ungdom herrar
1 Isakson, Erik MF19 118
2 Stjerndal, Jimmy ÄFK 101
3 Rosenlund, Kim MF19 92

Florett yngre ungdom damer
1 Löfmark, Linn FKC 102
2 Stjerndal, Michaela ÄFK 83
3 Isakson, Frida MF19 68

Florett yngre ungdom herrar
1 Eklund, Edvin MF19 132
2 Rosenlund, Gabriel MF19 99
3 Wickman, Elis ÄFK 88

Slutlista Masters 2007-2008

av Hans Wahl Resultat

För medlemmar

» Bli medlem (Ger dig möjlighet att beställa fäktlicens m.m.)

» Redan medlem? Logga in!