Svenska florettpoäng i Köpenhamn

Filip Hedenskog ÄFK och Gabrielle Göthberg von Troil MF19 gick båda till kvartsfinal vid Trekanten International, sat-VC, i Köpenhamn. Anton Kimfors GFK tog två segrar i U14-klassen och ytterligare fyra svenskar kom på pallen.

Webbalbum med bilder från tävlingen.

Resultat (klasser med svenska deltagare)

Herrflorett seniorer (sat-VC)
1 POSCHARNIG Johannes AUT
2 REY Fabrizio ITA
3 WOHLGEMUTH Dominik AUT
3 JORGENSEN Alexander N. DEN
Svenska placeringar:
5 HEDENSKOG Filip SWE ÄFK
9 ENARSSON Simon SWE LjFK
26 HAGLUND Andreas SWE KFK
37 deltagare

Damflorett seniorer (sat-VC)
1 BLAISON Lucie FRA
2 PALISZEWSKA Monika POL
3 DUENHOELTER Anna GER
3 SMITH Anna CAN
Svenska placeringar:
7 GöTHBERG VON TROIL Gabrielle SWE MF19
14 MITROVIC Lana SWE MF19
17 deltagare

Damflorett juniorer
1 PETROVA Ekaterina RUS SKT.PETERSBURG
2 SEMENOVA Irina RUS SKT.PETERSBURG
3 GLATTKOWSKI Finia GER FCL
3 POWOLNY Anna DEN FKT
Svenska placeringar:
9 JOHNSSON Anna SWE GFK
10 deltagare

Herrflorett juniorer
1 TSORONIS Alexander DEN FKT
2 BAYARD Thibaut FRA OCC ESCRIME
3 ANTONIO Adilson POR AEJG
3 HAGLUND Andreas SWE KFK
Övriga svenska placeringar:
7 WIKSTRÖM Olle SWE KFK
11 THORNÉR Daniel SWE KFK
13 SAND Robin SWE GFK
25 RIZELL Josef SWE GFK
27 deltagare

Damflorett kadetter
1 PETROVA Ekaterina RUS SKT.PETERSBURG
2 SEMENOVA Irina RUS SKT.PETERSBURG
3 GLATTKOWSKI Finia GER HFC LÜBECK
3 SPANGER-RIES Martine DEN FKT
Svenska placeringar:
10 VOLLBERG Alicia SWE ARA
12 deltagare

Herrflorett kadetter
1 VALICSEK Peter HUN MTK BUDAPEST
2 WIKSTRÖM Olle SWE KFK
3 EVERITT Stefan DEN FKT
3 RAHBEK Mikkel DEN HFK
Övriga svenska placeringar:
11 THORNÉR Daniel SWE KFK
15 RIZELL Josef SWE GFK
21 SAND Robin SWE GFK
26 LÖF Jesper SWE HFS
32 PAPADOUPOLOS Jordanis SWE ARA
40 deltagare

Damflorett U14
1 ANTONOVA Alexandra RUS SKT.PETERSBURG
2 GRUM-SCHWENSEN Sol DEN FKT
3 HEDEBOE Caroline DEN HFK
3 KUCZAPSKI Natalia DEN THISTED
Svenska placeringar:
6 HINSELL Elin SWE ARA
7 MUSTAFAEVA Dillshodahon SWE MF19
10 HANSSON Matilda SWE ARA
10 deltagare

Herrflorett U14
1 KIMFORS Anton SWE GFK
2 AHLQVIST Carl Oskar SWE MF19
3 CHARREU Jose POR AEJG
3 KONGSTAD Conrad DEN FKT
Övriga svenska placeringar:
9 ROSENLUND Gabriel SWE MF19
13 LINDEHAMMER Oscar SWE MF19
15 KIMFORS Simon SWE GFK
20 BERGDAHL Tjalve SWE GFK
22 SLAGBRAND Benjamin SWE GFK
23 JÖNSSON Rasmus SWE ARA
26 PERSSON Sebastian SWE ARA
31 deltagare

Herrflorett U12
1 LANDORPH Sophus DEN FKT
2 KIMFORS Simon SWE GFK
3 RYKIND-BLARKE Christoffer DEN FKT
3 VALEUR Maxim DEN FKT
Övriga svenska placeringar:
9 SKAGERBERG Jonatan SWE GFK
14 KVERNES Johannes SWE GFK
20 deltagare

Herrvärja U14
1 KIMFORS Anton SWE GFK
2 BENDTSEN Malthe Kjær DEN JAF
3 KNUDSEN Kenneth DEN KFK
3 OLSEN Johannes DEN FKT
9 deltagare

Värja kadetter
1 KNUDSEN Rebecca DEN KALUNDBORG
2 BENDIXEN Julie DEN FLECHE
3 DONSLUND Maria DEN HFK
3 FAUSING Morten DEN FKT
Svenska placeringar:
7 JOHNSSON Anna SWE GFK
11 deltagare

Detaljresultat.

110326-27 Köpenhamn sat-VC FDH mm RES (ver 110427).pdf

av Hans Wahl Resultat

För medlemmar

» Bli medlem (Ger dig möjlighet att beställa fäktlicens m.m.)

» Redan medlem? Logga in!