Svenska pallplatser i Åbo

De unga svenska värjfäktarna Karl Harmenberg FFF och Oskar Egertz-Skaanes A6 gick båda till semifinal vid lördagens satellit-VC i Åbo. På söndagen blev det helsvensk final mellan Johanna Bergdahl FFF och Kinka Barvestad KFK. I semifinalen slog Johanna ut Sofie Haarlem FFF.

Herrvärja, individuellt

Förutom de två semifinalisterna bör rutinerade Tor Forsse FFF, som gick till kvartsfinal, nämnas.

En intressant detalj är att Dennis Bade är den förste finländare som vunnit herrklassen. Det tog 32 år! I finalen slog han landsmannen Andras Koroknay-Pal med 15-11.

Karl Harmenbergs matcher

  • DE 64 Max Körlinge SWE 15-7
  • DE 32 Paulus Tokola FIN 15-12
  • DE 16 Anton Samuelsson SWE 15-12
  • Kvartsfinal Tonis Rennu EST 15-14
  • Semifinal Dennis Bade FIN 12-15

Oskar Egertz-Skaanes matcher

  • DE 64 Pontus Huttonen FIN 15-14
  • DE 32 Janne Asplund FIN 15-13
  • DE 16 Robin Kase SWE 15-12
  • Kvartsfinal Jacopo Marini ITA 12-11
  • Semifinal Andras Koroknay-Pal FIN 12-15

Finalisterna i herrvärja och domarna presenteras

Damvärja, individuellt

Inte mindre än sex svenskor gick till kvartsfinal i vilken Emma Samuelsson GFK, Sanne Gars GFK och Maria Larsson FFF fick finna sig i att bli utslagna.

Johanna Bergdahls matcher

  • DE 32 Dagny Bengs FIN 15-2
  • DE 16 Nina Westman SWE 15-10
  • Kvartsfinal Nelli Paju EST 15-7
  • Semifinal Sophie Haarlem SWE 15-13
  • Final Kinka Barvestad SWE 15-12

Kinka Barvestads matcher

  • DE 32 Terhi Lumme FIN 15-6
  • DE 16 Larisa Andreeva KGZ 15-14
  • Kvartsfinal Maria Larsson SWE 15-10
  • Semifinal Julia Zuikova EST 15-13
  • Final Johanna Bergdahl SWE 12-15

Sophie Haarlems matcher

  • DE 32 Terhi Rantanen FIN 15-14
  • DE 16 Lena Tallroth-Kock FIN 15-9
  • Kvartsfinal Sanne Gars SWE 7-6
  • Semifinal Johanna Bergdahl SWE 13-15

Resultat

Herrvärja
Åbo2010-VH.jpg
1 BADE Dennis FIN
2 KOROKNAY-PAL Andras FIN
3 HARMENBERG Karl SWE FFF
3 EGERTZ-SKAANES Oskar SWE A6
Övriga svenska placeringar:
5 FORSSE Tor SWE FFF
9 GOMEZ Andres SWE FFF
10 GUSTAVSSON Christian SWE FFF
11 KASE Robin SWE DIF
12 SAMUELSSON Anton SWE GFK
18 STRÖM Johan SWE FFF
19 SUNDMAN Joar SWE FFF
20 VON PLATEN Philip SWE KF99
21 TIVENIUS Jan SWE FFF
33 LINDBLAD Lars SWE FFF
50 DE JONG SKIERUS Johan SWE FFF
54 WENDT Carl-Henrik SWE FFF
60 JOHNSSON Fredrik SWE DIF
63 KÖRLINGE Max SWE FFF
65 JANSSON Alvar SWE SSIF
70 SANDGREN Erik SWE SSIF
71 PATKOS Stefan SWE SSIF
72 DECKEL Per SWE SSIF
73 deltagare

Damvärja
1 BERGDAHL Johanna SWE FFF
2 BARVESTAD Kinka SWE KFK
3 ZUIKOVA Julia EST
3 HAARLEM Sophie SWE FFF
Övriga svenska placeringar:
5 SAMUELSSON Emma SWE GFK
6 GARS Sanne SWE GFK
8 LARSSON Maria SWE FFF
14 WESTMAN Nina SWE FFF
15 LARSSON Sofie SWE UF
17 VESTERGÅRD Jannica SWE SSIF
33 SAAR Hanna SWE P4
39 BAECKLUND Margareta SWE FFF
45 ÅKERSTRÖM Sara SWE SSIF
46 deltagare

Herrvärja lag
Åbo2010-VH-lag.jpg
1 Finland FIN
2 Team Estland EST
3 FFF 1 SWE
4 Ryssland 1 RUS
5 TNT FIN
6 HOMS FIN
7 FFF 2 SWE
8 FFF 3 SWE
9 Åbo Fäktare FIN
10 Ryssland 2 RUS
11 SSIF SWE

Samtliga resultat, herrar.
Samtliga resultat, damer.

Bilder på Facebook.

101016-17 Åbo sat-VC VDH mm RES.pdf

av Hans Wahl Resultat

För medlemmar

» Bli medlem (Ger dig möjlighet att beställa fäktlicens m.m.)

» Redan medlem? Logga in!