Tre svenska NM-guld

De svenska florettfäktarna Harriet Rundquist EGF, Patricia Gilljam GFK och Ola Kajbjer KFK blev i helgen nordiska mästare vid Trekanten International i Köpenhamn.

Harriet Rundquist blev tvåa i juniorklassen, men segrarinnan var ryska och kunde därför inte bli nordisk mästarinna.

Patricia Gilljam vann ungdomsklassen för fäktare födda 1998 och senare, före juniormästarinnan Harriet Rundquist.

Ola Kajbjer vann den av svenskar dominerade veteranklassen före Sergej Miltchakov Scar.

Album med bilder.

Resultat

Damflorett seniorer (sat-VC)
1 KLEINBERGER Sandra AUT
2 CIVIERO Ambre SUI SES Sion
3 KARTUKOVA Irina RUS
3 VARDARO Elisa ITA
Svenska placeringar (och mästarinna):
15 ENRIGHT Irene FIN HFM Helsinki (nordisk mästarinna)
16 FALKENSTRÖM Alida SWE EGF Solna
28 deltagare

Damflorett juniorer
1 PETROVA Ekaterina RUS
2 RUNDQUIST Harriet SWE EGF Solna (nordisk mästarinna)
3 SAWY May EGY
3 SCHREIBER Ester SWE GFK Göteborg
Svenska placeringar:
6 DORDEVIC Larisa SWE ARA Helsingborg
12 FALKENSTRÖM Alida SWE EGF Solna
15 deltagare

Damflorett kadetter
1 MAREY Julie FRA PAYS AIX
2 SPANGER-RIES Martine DEN FKT Osterbro (nordisk mästarinna)
3 SCHREIBER Ester SWE GFK Göteborg
3 GUDE Pauline Johanna GER HFC Lübeck
Svenska placeringar:
8 RUNDQUIST Harriet SWE EGF Solna
15 deltagare

Damflorett U14+U13 (från 1998)
1 GILLJAM Patricia SWE GFK Göteborg (nordisk mästarinna)
2 RUNDQUIST Harriet SWE EGF Solna
3 ANTONOVA Alexandra RUS SC St. Petersburg
3 ARNHOFFER Zsofia HUN ZVE
Svenska placeringar:
8 MUSTAFAEVA Dillshodahon SWE MF19 Malmö
12 JÄDERLING Miranda SWE EGF Solna
15 deltagare

Damflorett U12+U11 (från 2000)
1 GRUM-SCHWENSEN Sol DEN FKT Osterbro (nordisk mästarinna)
2 SKADBORG Solvej DEN Rudersdal FK
3 BOCKHAHN Hannah DEN FKT Osterbro
3 KOLDKJAER BANK Sofie DEN Rudersdal FK
Svenska placeringar:
7 JÄDERLING Miranda SWE EGF Solna
10 deltagare

Herrflorett seniorer (sat-VC)
1 KRUSE Richard GBR
2 TRANI Francesco ITA
3 KOLTYGO Volodymyr UKR
3 JORGENSEN Patrick DEN HFK Kobenhavn (nordisk mästare)
Svenska placeringar:
11 HEDENSKOG Filip SWE ÄFK Stockholm
23 HAGLUND Andreas SWE KFK Kalmar
32 SAND Robin SWE GFK Göteborg
35 WERTSÉN Johan SWE GFK Göteborg
53 WIKSTRÖM Olle SWE KFK Kalmar
55 NILSSON Mats SWE ÄFK Stockholm
55 RIZELL Simon SWE GFK Göteborg
58 THORNÉR Daniel SWE KFK Kalmar
59 PETERSTRAND Ola SWE ÄFK Stockholm
66 deltagare

Herrflorett juniorer
1 DAHLIN Kolja DEN FKT Osterbro (nordisk mästare)
2 MARTIN Julius SWE GFK Göteborg
3 RIZELL Simon SWE GFK Göteborg
3 VALICSEK Peter HUN MTK Buedapest
Svenska placeringar:
7 HAGLUND Andreas SWE KFK Kalmar
9 WIKSTRÖM Olle SWE KFK Kalmar
11 SAND Robin SWE GFK Göteborg
16 BLADIN Jonathan SWE EGF Solna
18 ISAKSON Erik SWE MF19 Malmö
21 LÖF Jesper SWE HFS Halmstad
22 THORNÉR Daniel SWE KFK Kalmar
25 MOAVEN DOUST Egil SWE GFK Göteborg
28 RIZELL Josef SWE GFK Göteborg
30 LYRSTRAND Hugo SWE GFK Göteborg
32 deltagare

Herrflorett kadetter
1 DAHLIN Kolja DEN FKT Osterbro (nordisk mästare)
2 RIZELL Josef SWE GFK Göteborg
3 BERG Thomas Lerche DEN FKT Osterbro
3 RAHBEK Mikkel Christian DEN HFK Kobenhavn
Svenska placeringar:
5 BLADIN Jonathan SWE EGF Solna
6 AHLQVIST Carl oskar SWE MF19 Malmö
8 KIMFORS Simon SWE GFK Göteborg
11 EJEMYR Christoffer SWE EGF Solna
12 MOAVEN DOUST Egil SWE GFK Göteborg
13 JEPPSSON Ludvig SWE YFK Ystad
17 LYRSTRAND Hugo SWE GFK Göteborg
19 PAPADOPOULOS Jordanis SWE ARA Helsingborg
23 BERGDAHL Tjalve SWE GFK Göteborg
24 SOLDING Hugo SWE YFK Ystad
25 ZINGMARK William SWE GFK Göteborg
27 ANDREASSON Filip SWE GFK Göteborg
28 KVERNES Johannes SWE GFK Göteborg
36 deltagare

Herrflorett U14+U13 (från 1998)
1 DANCKWARDT Mathias DEN FKT Osterbro (nordisk mästare)
2 LANDORPH Sophus DEN FKT Osterbro
3 EJEMYR Christoffer SWE EGF Solna
3 WINTERBERG-POULSEN Jonas DEN FKT Osterbro
Svenska placeringar:
5 KAJBJER Petter SWE KFK Kalmar
6 KAJBJER Albin SWE KFK Kalmar
9 LINDEHAMMER Oscar SWE MF19 Malmö
10 ZINGMARK William SWE GFK Göteborg
11 KIMFORS Simon SWE GFK Göteborg
12 JÖNSSON Rasmus SWE ARA Helsingborg
13 BERGDAHL Tjalve SWE GFK Göteborg
14 SKAGERBERG Jonatan SWE GFK Göteborg
19 WAIL YASSIN Al-yasir SWE MF19 Malmö
21 KEIJSNER Robin SWE ARA Helsingborg
22 KVERNES Johannes SWE GFK Göteborg
24 EWERS Alexander SWE ARA Helsingborg
28 DAHLIN Svante SWE KFK Kalmar
30 ANDREASSON Filip SWE GFK Göteborg
35 AHLSTEDT Eimer SWE GFK Göteborg
39 SAHLQVIST Olle SWE GFK Göteborg
41 HILLBERG Joel SWE GFK Göteborg
44 deltagare

Herrflorett U12+U11 (från 2000)
1 WINTERBERG-POULSEN Jonas DEN FKT Osterbro (nordisk mästare)
2 RYKIND-BLARKE Cristoffer DEN FKT Osterbro
3 JEINER Benjamin DEN FKT Osterbro
3 VALEUR Maxim DEN FKT Osterbro
Svenska placeringar:
11 SKAGERBERG Jonatan SWE GFK Göteborg
14 JOHANSSON Oliwer SWE ARA Helsingborg
16 AHLSTEDT Eimer SWE GFK Göteborg
21 JÄDERLING Noel SWE EGF Solna
23 ANDERSSON Jacob SWE ARA Helsingborg
25 TÖNNBERG Douglas SWE GFK Göteborg
26 THELIN Viktor SWE ARA Helsingborg
26 deltagare

Herrflorett veteraner
1 KAJBJER Ola SWE KFK Kalmar (nordisk mästare)
2 MILTCHAKOV Sergej SWE Scar Örnsköldsvik
3 ÅKERBERG Thomas SWE ÄFK Stockholm
3 PETERSTRAND Ola SWE ÄFK Stockholm
Svenska placeringar:
6 LINDQUIST Christian SWE MF19 Malmö
7 deltagare

Florett mixed U10 (från 2002)
1 TITOV Andrei RUS SC St. Petersburg
2 ALBER Malthe DEN FKT Osterbro
3 JEINER Ruben DEN FKT Osterbro
3 SCHELKE Silas DEN FKT Osterbro
Svenska placeringar:
5 JÄDERLING Noel SWE EGF Solna
6 TÖNNBERG Douglas SWE GFK Göteborg
7 PERSSON Christoffer SWE MF19 Malmö
10 JÖNSSON Petter SWE ARA Helsingborg
11 deltagare

Resultat (sat-VC).
Detaljresultat.

Resultat (ej sat-VC).
Detaljresultat.

av Hans Wahl Resultat

För medlemmar

» Bli medlem (Ger dig möjlighet att beställa fäktlicens m.m.)

» Redan medlem? Logga in!