Simon Kimfors tog dubbelt i Stockholm

Simon Kimfors GFK blev dubbelsegrare i klasserna kadett och äldre ungdom vid årets Coupe de Stockholm, med drygt 200 startande.

Kul att Östersund-Frösö Fäktklubb kom till start med hela sex fäktare.

Bilder på ÄFK:s hemsida.

Resultat
Florett damer kadetter
1 SCHREIBER Miriam GFK Göteborg SWE
2 HOLBERG Maja KFK Kalmar SWE
3 JÖNSSON Line ARA Helsingborg SWE
3 ENGELKE Isabelle EGF Solna SWE
4 deltagare

Florett damer äldre ungdom
1 HOLBERG Maja KFK Kalmar SWE
2 ENGELKE Isabelle EGF Solna SWE
3 JÄDERLING Miranda EGF Solna SWE
3 HANSEN Andrea JKS Stockholm SWE
9 deltagare

Florett damer yngre ungdom
1 HANSEN Andrea JKS Stockholm SWE
2 POPPEL Ankita EGF Solna SWE
3 ERIKSSON Mimi-lee JFK Jakobsberg SWE
3 JOFS Amanda JFK Jakobsberg SWE
4 deltagare

Florett herrar seniorer
1 FLYBORG Edward ÄFK Stockholm SWE
2 WICKMAN Elis EGF Solna SWE
3 URIA Juan ÄFK Stockholm ESP
5 deltagare

Florett herrar juniorer
1 KAJBJER Albin KFK Kalmar SWE
2 KAJBJER Petter KFK Kalmar SWE
3 MINDELÖF Vincent EGF Solna SWE
3 WIKSTRÖM Olle KFK Kalmar SWE
13 deltagare

Florett herrar kadetter
1 KIMFORS Simon GFK Göteborg SWE
2 MINDELÖF Vincent EGF Solna SWE
3 HOLMDAHL Isak KFK Kalmar SWE
3 KAJBJER Albin KFK Kalmar SWE
28 deltagare

Florett herrar äldre ungdom
1 KIMFORS Simon GFK Göteborg SWE
2 POPPEL Martin EGF Solna SWE
3 EWERS Alexander ARA Helsingborg SWE
3 HOLMDAHL Isak KFK Kalmar SWE
27 deltagare

Florett herrar yngre ungdom
1 WESTESSON Malte GFK Göteborg SWE
2 PETRINI Felix ÄFK Stockholm SWE
3 ISAKSSON Hugo ÄFK Stockholm SWE
3 SÖDERBERG Daniel JFK Jakobsberg SWE
22 deltagare

Florett minorer mixad
1 LYGDMAN Albin ÄFK Stockholm SWE
2 RYKARV Daniel ÄFK Stockholm SWE
3 KLINTHOLM Hanna EGF Solna SWE
3 POPPEL Ankita EGF Solna SWE
16 deltagare

Värja seniorer damer
1 PAULANDER BÄCK Vega SSIF Stockholm SWE
2 HEDIN Caroline SSIF Stockholm SWE
3 HÅKANSSON Hanna ÖFFK Östersund SWE
3 ZANDER Celina SAF Stockholm SWE
12 deltagare

Värja damer äldre ungdom
1 LÖFGREN Sonja DIF Stockholm SWE
2 GORDON ACHOUR Alina FFF Stockholm SWE
3 ENGDAHL Sophie FFF Stockholm SWE
3 ERIXSON Marion ÖFFK Östersund SWE
5 deltagare

Värja damer yngre ungdom
1 FISCHER Jacqueline DIF Stockholm SWE
2 GORDON ACHOUR Runa FFF Stockholm SWE
3 STRÅLE Gabriella UF Uppsala SWE
3 THIM Lovisa UF Uppsala SWE
8 deltagare

Värja kadetter mixad
1 ERICSON Christian JFK Jakobsberg SWE
2 SILFVERHJELM Teodor FFF Stockholm SWE
3 LÖFGREN Sonja DIF Stockholm SWE
3 RUNOLD Jacob FFF Stockholm SWE
12 deltagare

Värja herrar äldre ungdom
1 SILFVERHJELM Teodor FFF Stockholm SWE
2 EDBLOM Axel Scar Örnsköldsvik SWE
3 ÅKERSTRÖM Frej FFF Stockholm SWE
6 deltagare

Värja herrar yngre ungdom
1 PETRINI Felix ÄFK Stockholm SWE
2 KELLY Christopher DIF Stockholm SWE
3 ERIKSSON Theodor DIF Stockholm SWE
3 HÅKANSSON Gustav DIF Stockholm SWE
12 deltagare

Värja herrar seniorer
1 GUSTAVSSON Christian FFF Stockholm SWE
2 KÖRLINGE Max FFF Stockholm SWE
3 GRÄSBECK Gunnar DIF Stockholm FIN
3 STEINBOCK Daniel UF Uppsala SWE
33 deltagare

Resultat på Ophardt Online.
Delresultat på Ophardt Online.
(några klasser saknas)



av Hans Wahl Resultat