Svenskar på pallen i Polen

Hugo Pousette DIF och Mikolaj Mancewicz GoFK blev bronsmedaljörer vid ungdomstävlingen Challenge Wratislavia i Wrocław. Totalt deltog 19 svenska fäktare.

I värja herrar yngre ungdom delade Hugo Pousette, liksom 2012, bronset med Maksym Kariuchenko som är brorson till Olympiern Dmitry Kariuchenko från Ukraina. I semifinalen fich Hugo möta guldmedaljören från Polen.

Mikolaj Mancewicz föll i semifinalen i värja herrar miniorer mot den slutlige segaren, amerikanen Ethan Kushnerik.

Bartlomiej Mancewicz GoFK gick till åttondelsfinal i värja herrar äldre ungdom där han föll mot guldmedaljören Wojciech Lubieniecki från Polen.

Till åttondelsfinal gick även Martin Poppel EGF i florett herrar äldre ungdom men förlorade mot ryssen Alym Kadyrov, som senare vann klassen.

Bilder på Facebook
Torsdag.
Fredag.
Lördag.
Söndag.

Resultat
Damvärja äldre ungdom
1 SOLDATOVA Anastasia RUS MSSOUR NO 3
2 SIMMS LYMN Tia JAM Plymouth FC
3 COSTE Teodora ROU CLUBUL SPORTIV SATU MARE
3 SALIGEROVA Katerina CZE TJ LOKOMOTIVA KARLOVY VARY
Svenska placeringar:
55 EKHOLM Irma SWE FK CHAPMAN
157 deltagare

Herrvärja äldre ungdom
1 LUBIENIECKI Wojciech POL PTG SOKÓL 1893 MIELEC
2 MORRIS George GBR STOCKPORT
3 GALPER Stanislav ISR MACCABI JERUSALEM FENCING CLUB
3 JURKA Jakub CZE DUKLA OLOMOUC
Svenska placeringar:
12 MANCEWICZ Bartlomiej SWE GOTLANDS FAKTKLUBB (PIAST GLIWICE)
213 deltagare

Damvärja yngre ungdom
1 ZELENTSOVA Anastasia UKR UNIFEHT
2 PFEIFER Melany ROU CLUBUL SPORTIV SATU MARE
3 JAAKKOLA Outi FIN EM Espoo
3 STASZULONEK Karolina POL PIAST GLIWICE
149 deltagare

Herrvärja yngre ungdom
1 NOGANOWICZ Karol POL KOLEJARZ WROC?AW
2 CHLEBIEJ Ivo POL PIAST GLIWICE
3 KARIUCHENKO Maksym UKR UNIFEHT
3 POUSETTE Hugo SWE DIF STOCKHOLM
158 deltagare

Damvärja minorer
1 MAZUR Yeva UKR KFC KHMELNITSKIY FENCING CLUB
2 MUKOID Yulia UKR KIEV
3 MIESZALA Wiktoria POL WARTA SREM
3 ZGRYZNIAK Kinga POL RMKS RYBNIK
106 deltagare

Herrvärja minorer
1 KUSHNERIK Ethan USA NEW YORK FENCING ACADEMY
2 DRAUGEDALEN Elias NOR NOTTEROY FEKTEKLUBB
3 MANCEWICZ Mikolaj SWE GOTLANDS FAKTKLUBB
3 RANTANEN Joona FIN ESPOO FENCING CLUB
Övriga svenska placeringar:
98 POUSETTE Charlie SWE DIF STOCKHOLM
143 deltagare

Herrflorett äldre ungdom
1 KADYROV Alym RUS YUNOST MOSKVY
2 DE ALMEIDA Dominic GBR FIGHTING FIT FENCING CLUB
3 BARMAKOV Bogdan RUS SAINT PETERSBURG
3 EGYENES PORSOK Henrik SVK KLUB SERMU SAMORIN
Svenska placeringar:
9 POPPEL Martin SWE EN GARDE FENCING CLUB
39 WIDÉN Albin SWE EN GARDE FENCING CLUB
56 PERSSON Casper DEN TREKANTEN (och MF19)
137 PETTERSSON Kevin SWE EN GARDE FENCING CLUB
163 deltagare

Herrflorett yngre ungdom
1 PRAUS Markus GER TSV BERLIN-WITTENAU 1896 E.V.
2 WINTERBERG POULSEN Jonas DEN TREKANTEN
3 FAKHRETDINOV Damir RUS SDYSHOR NO19
3 KATKOV Atrem RUS SDUSHOR NO3
Svenska placeringar:
25 ISAKSSON Hugo SWE ANGBY FENCING CLUB
37 JERSILD Nils SWE ANGBY FENCING CLUB
60 JÄDERLING Noel SWE EN GARDE FENCING CLUB
112 UNIYAL Nils SWE ANGBY FENCING CLUB
138 ANDERSSON Simon SWE ANGBY FENCING CLUB
171 PERSSON Christoffer DEN TREKANTEN (och MF19)
180 deltagare

Herrflorett minorer
1 KOZLOV Zakhar RUS KOMETA
2 SIBAJEVS Aleksejs LAT PK FLORETE
3 LESKOVAC Janko CRO ZAGREBACKA SKOLA MACEVANJA
3 SEGAL Artur RUS SPORT SCHOOL NO1 SAINT PETERSBURG
Svenska placeringar:
51 HUMMEL Erik SWE EN GARDE FENCING CLUB
59 RYKARV Daniel SWE ANGBY FENCING CLUB
86 HUMMEL Gustav SWE EN GARDE FENCING CLUB
174 deltagare

Damflorett äldre ungdom
1 MINYAEVA Anastasia RUS SAINT PETERSBURG
2 KAKUNINA Anna RUS GBY, SDUSSHOR NO1
3 LIDZBARSKA Julia POL UKS ATENA GDANSK
3 STEPHAN Mona GER OFC BONN
Svenska placeringar:
28 ENGELKE Isabelle SWE EN GARDE FENCING CLUB
129 deltagare

Damflorett yngre ungdom
1 SNIAROWSKA Karolina POL AZS AWF WARSZAWA
2 SOLODKIHA Jekaterina LAT RIGAS 3.BJSS
3 CANDESCU Rebeca ROU ACS BALESTRA BUCURESTI
3 PETROVA Elena RUS KOMETA
Svenska placeringar:
102 HANSEN Andrea SWE JKS
112 ÖZELBIR Jadem SWE EN GARDE FENCING CLUB
153 deltagare

Damflorett minorer
1 MALNIECE Juta LAT RIGAS 3.BJSS
2 PETERSEN Jara Sophie GER SV EINHEIT ALTENBURG
3 IBRAGIMOVA Kamilla RUS KHIMKI
3 ZVEREVA Olga RUS YUNOST MOSKVY
134 deltagare

Damsabel äldre ungdom
1 HIRN Laura GER FC WURTH KUNZELSAU
2 FUNKE Julika GER FC WURTH KUNZELSAU
3 LUPU Andrea ROU C.S.S. UNIREA IASI
3 MAKSIMOVA Eva UKR NIKOLAEV
92 deltagare

Herrsabel äldre ungdom
1 PANTELEEV Arsenii RUS CSKA MOSCOW
2 LADEMANN Karol POL MUKS VICTOR
3 HOLOVANOV Andrii UKR NIKOLAEV
3 OH Jason USA MANHATTAN FENCING CENTER
Svenska placeringar:
105 SVALANDER Sam SWE YSTADS FÄKTKLUBB
135 deltagare

Damsabel yngre ungdom
1 ZINIUKHINA Marii RUS TOLYATTI
2 USHAKOVA Aleksandra RUS CDYUSSHOR SAINT PETERSBURG
3 GONTSOVA Daria UKR KHARKIV
3 PROCHENKO Valeriia UKR NIKOLAEV
76 deltagare

Herrsabel yngre ungdom
1 DYACHENKO Danila RUS KOMETA
2 DROZHKO Georgy RUS KOMETA
3 ALVAREZ PERES Mark GBR SCOTLAND NATIONAL TEAM, SCO
3 STITZ Marius GER FC WURTH KUNZELSAU
100 deltagare

Damsabel minorer
1 MIKULEVICH Anna LAT SALVO
2 RYABCHIKOVA Polina RUS KOMETA
3 BONDAR Oleksandra UKR NIKOLAEV
3 MALAZHAVAYA Alisiya BLR MINSK
56 deltagare

Herrsabel minorer
1 CHAYEVSKY Kirk USA NELLYA FENCING
2 FUNKE Timon GER FC WURTH KUNZELSAU
3 OWENS William USA MANHATTAN FENCING CENTER
3 ROSHCHIN Maksym UKR NIKOLAEV
67 deltagare

Kompletta resultat.

av Hans Wahl Resultat