Ändrat anmälningsförfarande till öppna nordiska mästerskapen i fäktning

9 maj, 2007 07:01 | Göran Flodström

Årets NM äger rum i danska Odense den 25-29 juni. Tävlingarna är en del av Danska Fäktförbundets 100-årsjubileum. För att försöka minska kostnaderna (anmälningsavgift + domare) för fäktarna har SvFF beslutat att ändra anmälningsförfarandet.

Anmälan

Anmälan skall vara SvFF tillhanda senast den 25 maj. Inga efteranmälningar accepteras.

Alla svenska deltagare måste ha svensk tävlingslicens för att få deltaga. Anmälan görs via e-post till info@fencing.se och ska innehålla:

  • Namn
  • Födelsedatum
  • Vapen
  • Åldersklass
  • Datum för tävling

Senast den 1 juni meddelas det vad anmälningsavgiften blir. Detta efter överläggningar mellan SvFF och berörda föreningar.

Anmälningsavgift

Anmälningsavgift skall vara Svenska Fäktförbundet tillhanda senast den 8 juni på bankgiro 124-7956. I anmälningsavgiften ingår startavgift och en obligatorisk domaravgift för att täcka kostnaden för pliktdomare. För att anmälan till arrangören ska göras måste denna avgift vara inbetald.

Eventuell avanmälan måste ske senast 18 juni för att anmälningsavgiften skall kunna återbetalas.

Information om tävlingen finns på webbplatsen http://www.cin2007.dk/. Lägg märke till att utrustningsbestämmelser och åldersindelning kan skilja sig från svenska förhållanden.

Kalendersidan finns här.


Dela |

Kommentarer

Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Logga in eller bli medlem (helt gratis).