Fäktare och tränare på Hällevikslägret i augusti 2008

Fäktare och tränare på Hällevikslägret i augusti 2008

Fäktningen störst på Hällevikslägret

11 augusti, 2008 10:49 | Hans Wahl

Fäktningen var i år den största idrotten på Hällevikslägret. Av lägrets totalt 350 deltagare och 55 tränare deltog fäktningen med 79 utövare från 22 klubbar och 8 tränare från 5 klubbar.

Årets deltagare.

Bilder från lägret.


Dela |

Kommentarer

  • Jocke L

    2008-09-17 skrev Jocke L

    @ mikew:

    Det vore trevligt och utvecklande för oss ledare om vi får ganska konkret feedback på lägrets utformning och annat rörande lägret. Jag skulle tycka att det vore kul om du (och andra som innehar synpunkter) kunde mejla mig eller någon annan av ledarna med synpunkter och feedback som vi kan ta del av till kommande läger. Du får gärna skriva ett inlägg till här i artikeln eller mejla mig på joakim.lindqvist@telia.com. Det jag undrar över mest är vad som definierar "lugnare" så att vi ligger på samma nivå när det gäller det uttrycket. Gäller det till exempel fäktningen eller fysträningen eller kanske stämningen? Dessutom är indelningen såklart ett "problem" för de som ligger precis utanför talanggruppen, men som sagt tidigare, talanggruppen är också till för att sporra de som är utanför gruppen att vilja komma in genom att utvecklas själva. Hör gärna av dig så kan vi kanske utveckla lägret till ett ännu bättre läger!

  • mikew

    2008-09-11 skrev mikew

    Min dotter tycker om att tävla och träna. Men när hon kom hem från lägret så sa hon att det var i stort sett bortkastad tid (och pengar) eftersom hon nämnde att de fått träna mycket med orutinerade yngre ungdomar. Det var, jmf med året innan, ett betydligt "lugnare" läger utan riktiga utmaningar, sa hon. Blir det inte annorlunda nästa år tyckte hon att vi i familjen kunde lägga pengarna på annat!

  • Jocke L

    2008-09-01 skrev Jocke L

    Angående lägrets indelning så är var det i år premiär för Talanggrupp och Breddgrupp som mall för indelning. Tidigare har vi haft antingen åldersindelning eller vapenindelning. Men, eftersom man nu har ordnat talanggrupper, så är det lika bra att ha dem för sig och breddlägret för sig när det gäller träningen. Vi som var ledare tycker att det fungerade bra, utan bekymmer, och de som bad om att få gå upp eller ner i grupperna fick en bedömning av ledarna innan de fick svar på sin förfrågan. De som visade upp ett stort engagemang på träningen och förtjänade det fäktmässigt, fick gå upp i mån av plats. De som ville gå ner fick gå ner. Poängen med talanggrupperna är ju också en slags morot för de som ingår i breddgruppen, att de ska träna ännu bättre, så att de ska kunna konkurrera om platser i talanggrupperna. Det är ett sätt att utveckla den svenska fäktningen, och att göra den här indelningen tyckte nog de flesta av oss var den bästa lösningen.

  • Pierre

    2008-08-29 skrev Pierre

    Jag tycker det är en intressant synpunkt. Slutade att försöka inspirera min son till deltagande när talangsatsningen publicerades just för att jag misstänkte att han skulle hamna i den situation du beskriver. Det kanske är så att man inte ska kombinera på det sättet? Men då borde finansieringen uteslutande ske med "elitmedel" och barn- & ungdomsmedel användas för aktiviteter där alla känner sig lika välkomna?

  • 2008-08-27 skrev Anonym

    Hej,
    Har en dotter som var med på Hällevikslägret för andra gången i år. Tyvärr tyckte hon inte lägret var alls lika lyckat i år jämfört med ifjol. Anledningen var uppdelningen i breddgrupp och talanggrupp där min dotter hamnade i breddgruppen. Den var, i hennes klass kadett, mindre än den som var i talanggruppen. Detta innebar att hon och övriga kadetttjejer ofta fick träna med minderåriga vilket uppfattades som mindre lyckad träning av min dotter. Det blev helt enkelt ingen sparring av den klass som det hade varit året innan. Det tyckte min dotter var tråkigt och hon är verkligen tveksam till att åka ner fler gånger.

Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Logga in eller bli medlem (helt gratis).