Igor Tsikinjov
Fyraårsavtal för förbundskapten Igor Tsikinjov
23 juni, 2008 09:40 | Lars Liljegren
Igor Tsikinjov får förtroendet att leda de svenska landslagen över OS i London 2012. Förbundet och Igor har skrivit ett fyraårsavtal.
- Vi är glada över att Igor vill ställa upp och ta huvudansvaret för att vi skall lyckas bra i London om fyra år. Vi får arbetsro, och Igor får den mer långsiktiga trygghet som han så väl förtjänar, säger Lars Liljegren, förbundets ordförande, som tecknat avtalet efter förankring i styrelsen och landslagsledningen. - De närmaste fyra åren kommer vi att utveckla den svenska fäktningen och försöka lyfta den till nästa nivå, fortsätter Igor som berättar vidare: - I damvärja kommer vi att anstränga oss för att komma till OS i London, helst i lag, men även individuellt. Vi kommer att fortsätta med att utveckla damvärjans sportsliga skicklighet, så att de skall bli bäst i världen. - I herrvärja har vi tappat våra positioner och i dagens läge måste vi skapa ett nytt lag och ta tillbaka vår ställning. - Vi ska stödja andra fäktslag i deras utveckling, till exempel hjälpa herr- och damfloretten att höja deras nivå. - Vi ska försöka skapa ett lag av likasinnade bland ledare och tränare, vars synsätt kan skilja sig åt men som kommer att jobba i en riktning och med ett gemensamt mål - att ständigt höja den svenska fäktningens nivå och att föra den ännu längre.
- Jag tackar för stödet som landslagsledningen och styrelsen gett mig, säger Igor Tsikinjov.
- Jag är öppen för alla typer av diskussioner, hoppas att dessa kan föras rakt och inte bakom kulisserna. Min e-post och telefonnummer finns på många platser, ni är välkomna att komma med kreativa förslag och lösningar. Jag och landslagskommittén lovar att behandla alla möjliga förslag och kommer att använda dem i vårt arbete, avslutar Igor.
Kommentarer
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Logga in eller bli medlem (helt gratis).
Aktuellt > Nyheter
- Bältesspännarna till Emma Samuelsson 24 Maj, 2012
- Riksdagsmajoritet för TV-lista 24 Maj, 2012
- Masterskalender 2012-2013 17 Maj, 2012
- Tre svenska fäktare kvar i Challenge Bernadotte 12 Maj, 2012
- Vem är världens bäste värjfäktare? 10 Maj, 2012
- Show och fotostudio på Challenge Bernadotte 9 Maj, 2012
- Dags att nominera till Fair Play priset 4 Maj, 2012
- Inför VC i Rio de Janerio 3 Maj, 2012
- "Challenge Bernadotte" 11-13 maj - behov av fler funktionärer 2 Maj, 2012
- Carl Frisell avslutar sin fäktkarriär 30 Apr, 2012
- Baltic Sea Summer Fencing Camp 29 Apr, 2012
- Alla fäktare till OS i London 29 Apr, 2012
- Instruktörskurser steg 2 är inställda 25 Apr, 2012
- Två fäktare i avgörande OS-kval i helgen 19 Apr, 2012
- Lagen till Veteran-EM uttagna 12 Apr, 2012
- Rapporter från kadett- och junior-VM i Moskva 8 Apr, 2012
- Fäktmästare till Göteborgs Fäktklubb sökes 4 Apr, 2012
- Dags för anmälan till sommarläger 3 Apr, 2012
- Funktionärer sökes till Challenge Bernadotte 2012 2 Apr, 2012
- Ny utgåva av Escrime 30 Mar, 2012
