Mattias Edlund, eldsjäl i Uppsala
JNM en fäktsvensk affär
3 november, 2009 11:17 | Hans Wahl
Det kom ett brev från Björn Rasmussen ordf UF.
När vi bestämde oss för att ha JNM i Uppsala så var vi säkra på att tävlingen skulle bli aningen större än Uppsala Cup. Nu blev det en väldigt stor aning, väldigt stor! Vi fick t o m tacka nej till efteranmälningar i juniorklassen.
Tävlingen växte så mycket att det verkade som om vi skulle bli tvungna att lägga pister utomhus (kändes det som). Veckan innan tävling gick jag och Mattias till Uppsala Flickorna (gymnastikföreningen) för att böna om en av deras hallar. De var oerhört hjälpsamma och ställde in ett par träningar och så var den saken fixad.
Alla tävlingar av denna sort är helt beroende av hjälpsamma föräldrar som ställer upp och jobbar (oavlönat så klart) samt de tävlande själva. Alla tävlande från UF ställde upp minst en dag för pistbygge/rivning o s v. Vill verkligen sända alla dessa ett oerhört stort tack, utan er hjälp hade vi inte klarat det!
Nu till stycket som berör överskriften, JNM en fäktsvensk affär. I UF har vi en fantastisk kraft vid namn Mattias Edlund (hjälper just nu danskarna med JEM), han lyckades samla ihop några av de bästa vi har i landet för att tillsammans bilda tävlingsledning/sekreteriat. Ni som var på plats vet ju hur galant dessa virtuoser snirklade sig runt alla eventuella problem, hela tiden lika glada och hjälpsamma. Ni visade att när fäktsverige går ihop så kan vi göra vilken tävling som helst, hur stor den vara månde!
Med dessa ord så vill jag tacka alla som ställde upp och gjorde JNM till en fantastisk tävling som jag aldrig kommer att glömma. Samtidigt så börjar jag drömma om ett JEM i Uppsala! Kan vi återigen samla fäktsverige så klarar vi vilken tävling som helst.
Björn Rasmussen ordf UF
Kommentarer
Instämmer i lovorden! Och vill också gärna tacka Mattias speciellt. Hör att det går bra i Danmark också.
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Logga in eller bli medlem (helt gratis).
Aktuellt > Nyheter
- Bältesspännarna till Emma Samuelsson 24 Maj, 2012
- Riksdagsmajoritet för TV-lista 24 Maj, 2012
- Masterskalender 2012-2013 17 Maj, 2012
- Tre svenska fäktare kvar i Challenge Bernadotte 12 Maj, 2012
- Vem är världens bäste värjfäktare? 10 Maj, 2012
- Show och fotostudio på Challenge Bernadotte 9 Maj, 2012
- Dags att nominera till Fair Play priset 4 Maj, 2012
- Inför VC i Rio de Janerio 3 Maj, 2012
- "Challenge Bernadotte" 11-13 maj - behov av fler funktionärer 2 Maj, 2012
- Carl Frisell avslutar sin fäktkarriär 30 Apr, 2012
- Baltic Sea Summer Fencing Camp 29 Apr, 2012
- Alla fäktare till OS i London 29 Apr, 2012
- Instruktörskurser steg 2 är inställda 25 Apr, 2012
- Två fäktare i avgörande OS-kval i helgen 19 Apr, 2012
- Lagen till Veteran-EM uttagna 12 Apr, 2012
- Rapporter från kadett- och junior-VM i Moskva 8 Apr, 2012
- Fäktmästare till Göteborgs Fäktklubb sökes 4 Apr, 2012
- Dags för anmälan till sommarläger 3 Apr, 2012
- Funktionärer sökes till Challenge Bernadotte 2012 2 Apr, 2012
- Ny utgåva av Escrime 30 Mar, 2012

Det går bra hær, ja. Lagtævlingar flyter på ovæntat bra. (det ær ju så sællan man kør lagtævlingar i Engarde hemma)