Firande Kungsbackafäktare (Bild: Rolf Blomqvist)

Firande Kungsbackafäktare (Bild: Rolf Blomqvist)

Jubileum och invigning i Kungsbacka

1 oktober, 2009 07:50 | Hans Wahl

Ett hundratal personer kom igår till Kungsbacka Fäktklubb för invigning av ny fäktlokal och klubbens 10-års fest. Kommunen uppvaktade och så gjorde även Götebors FK genom Lena Jönsson och Birgitta Linde.

Julia von Platen (klubben första elev) och Johan Skårbratt klippte invigningsbandet. Peter Lydh höll invigningstalet och Roger Skårbratt berättade lite om klubbens korta men intensiva historia. Det bjöds på mat och tårta så det stod härliga till.

- Sommarlustskolan, som är vår nya lokal, var också den första lokalen som vi lånade någon timme i veckan det året vi startade klubben 1999, berättar Roger Skårbratt i KF99. "Laxen i Halland återvänder alltid till födelseplatsen" och så har KF99 också gjort.

Fler bilder.

Blogg Bengt Norra Halland


Dela |

Kommentarer

Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Logga in eller bli medlem (helt gratis).