Minskade skillnader mellan förbunden, inte ökade
12 februari, 2011 16:42 | Hans Wahl
Det är huvudpunkterna i Svenska Fäktförbundets remissvar med anledning av den s.k. SF-stödsutredningen, som ska behandlas av RF-stämman i maj 2011.
Svenska Fäktförbundets styrelse anser allmänt, att utredningen, med de direktiv som fanns, har gjort ett gott arbete, som dessutom har förankrats väl vid t.ex. ordförandekonferenser.
Om myggor och kameler
Styrelsen framhåller att den motion som förbundet har skrivit till RF-stämman med titeln "Om idrottens mångfald, mygg och kameler" behandlar det totala stödet till idrotten (1 700 miljoner kronor) och inte endast den lilla del om är s.k. SF-stöd (265 miljoner kronor).
I motionen krävs
- att RF-stämman uttalar att det ordinarie stödet till SF ska öka med 20 procent till nästa RF-stämma;
- att RF-stämman beslutar uppdra till Riksidrottsstyrelsen att ta ett samlat grepp över finansieringen av svensk idrott och lämna förslag till RF-stämman 2013 om hur det totala statliga stödet till idrotten principiellt bör utformas och fördelas.
Önskade förändringar
Svenska Fäktförbundet tycker, att uppdelningen i basdel, storleksrelaterad del och verksamhetsrelaterad del med vikterna 15, 15 och 70 procent är väl avvägd.
När det gäller basdelen vill Svenska Fäktförbundet att mindre, kommersiellt svagare förbund, ska få ökat stöd, inte mindre. Och förbundsstyrelsen ifrågasätter om inte
t.ex. hög självfinansieringsgrad och nya s.k. idrottsaktiebolag i olika idrotter borde reducera basdelen.
Vidare ifrågasätter styrelsen om basbidraget ska vara en procentandel av det totala stödet. Utredningen "Organisationsöversyn av Svensk Idrott" föreslog att varje förbund ska få stöd till bl.a. kansli, förbundskapten och en internationell basverksamhet.
"Det är Svenska Fäktförbundets principiella uppfattning, att de ekonomiska skillnaderna mellan SF bör minska, inte öka. Detta ämne behandlas mer utförligt i vår motion", skriver styrelsen i remissvaret.
Utredningen vill, för att beräkna ett förbunds storlek, att begreppet "aktiv medlem" ska bilda underlag för denna del. Utredningen skriver att "med aktiv i idrott menas att man deltagit minst en gång per år i någon av föreningens aktiviteter."
Svenska Fäktförbundet är direkt motståndare till denna definition och vill att de personer är medlemmar, som har betalat medlemsavgiften.
När det gäller den verksamhetsrelaterade delen konstaterar styrelsen att det lokala aktivitetsstödet gynnar stora lagidrotter, där en tränare kan ta hand om stora grupper, medan det missgynnar idrotter, där den personliga träningen och relationen mellan en tränare och en elev är extra betydelsefull. Styrelsen föreslår därför att det lokala aktivitetsstödets omfattning bör utgöra en lägre andel än den utredningen föreslår.
Utredningen föreslår att ett bidragstak bör införas, så att inget SF kan erhålla mer än 10 procent av det totala SF-bidraget.
Styrelsen skriver i remissvaret:
"Solidaritet och omtanke om varandra har varit tidigare utgångspunkter för fördelningen av SF-stödet. Av det skälet har inte t.ex. fotbollen krävt andel som står i direkt proportion till deras andel av aktiviteten. Under 2009 fick Svenska Fotbollförbundet och Korpen vardera 8 procent av det totala SF-stödet om 264 miljoner kronor. Utredningen förslag öppnar för att de båda förbunden nu skulle kunna få ytterligare två procent vardera, d.v.s. drygt 5 000 000 kronor vardera. Det betyder, att ytterligare 10 000 000 kronor av 264 000 000 skulle gå till dessa båda förbund istället för att fördelas bland övriga.
Svenska Fäktförbundet menar att detta är näst intill provocerande i en tid, när klyftan mellan stora, kommersiellt starkare, förbund och andra vidgas".
Svenska Fäktförbundets uppfattning är att bidragstaket bör sättas, där de båda förbunden är för närvarande. Ett tak på 8 procent av det totala bidraget bör därför införas, anser styrelsen.
Läs hela remissvaret i bifogad fil.
Tidigare artikel "Svenska Fäktförbundet kräver ökat stöd till specialförbunden"
Kommentarer
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Logga in eller bli medlem (helt gratis).
Aktuellt > Nyheter
- Bältesspännarna till Emma Samuelsson 24 Maj, 2012
- Riksdagsmajoritet för TV-lista 24 Maj, 2012
- Masterskalender 2012-2013 17 Maj, 2012
- Tre svenska fäktare kvar i Challenge Bernadotte 12 Maj, 2012
- Vem är världens bäste värjfäktare? 10 Maj, 2012
- Show och fotostudio på Challenge Bernadotte 9 Maj, 2012
- Dags att nominera till Fair Play priset 4 Maj, 2012
- Inför VC i Rio de Janerio 3 Maj, 2012
- "Challenge Bernadotte" 11-13 maj - behov av fler funktionärer 2 Maj, 2012
- Carl Frisell avslutar sin fäktkarriär 30 Apr, 2012
- Baltic Sea Summer Fencing Camp 29 Apr, 2012
- Alla fäktare till OS i London 29 Apr, 2012
- Instruktörskurser steg 2 är inställda 25 Apr, 2012
- Två fäktare i avgörande OS-kval i helgen 19 Apr, 2012
- Lagen till Veteran-EM uttagna 12 Apr, 2012
- Rapporter från kadett- och junior-VM i Moskva 8 Apr, 2012
- Fäktmästare till Göteborgs Fäktklubb sökes 4 Apr, 2012
- Dags för anmälan till sommarläger 3 Apr, 2012
- Funktionärer sökes till Challenge Bernadotte 2012 2 Apr, 2012
- Ny utgåva av Escrime 30 Mar, 2012
