Foto: Igor Tsikinjov

Foto: Igor Tsikinjov

Sanne: "Jag fäktade min egen fäktning"

4 november, 2006 22:13 | Pierre Thullberg

Sanne Gars är nöjd när hon sitter i dopingkontrollen och funderar över vad hon gjort. – Idag har jag fäktat min egen fäktning och gjort det jag är bra på.

– När det stod 14-14 i finalen tänkte jag att jag måste våga pröva. Jag attackerade på samma sätt som tidigare under matchen och satte stöten. Det kändes fantastiskt.

- Mitt mål inför dagen var att komma bland de 16 bästa. Efter en darrig inledning i poulen då jag förlorade mina två första matcher så kändes det som en vågad målsättning men sedan har jag höjt ambitionerna allteftersom jag vunnit matcher.

Förbundskapten Igor Tsikinjov är nöjs med dagen. Alla damer gjorde en godkänd insats och Sannes EM-guld är en stor framgång.

– Sanne har gjort det väldigt bra idag. Hon har använt en begränsad repertoar som hon behärskar och vågat fortsätta även i de avgörande lägena. När det stod 14-14 vågade hon avgöra själv och satte segerstöten med en attack. Mycket bra!


Dela |

Kommentarer

Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Logga in eller bli medlem (helt gratis).