Det svenska herrvärjlaget med tränaren Pawel Mancewicz och fäktarna Jakob Willemo GoFK, Victor Väggö KF99, Daniel Haglund KFK och Lukas Egertz-Skaanes A6 (Bild: Björne Väggö)
Svenska Fair play pristagare
8 mars, 2011 16:19 | Hans Wahl
Det svenska herrvärjlaget utsågs till turneringens vinnare av Fair play priset vid det nyligen avslutade EM för kadetter i Klagenfurt. Detta för att laget oavsett vad reglementet föreskriver ville fäkta matchen mot Israel.
Priset tas emot av den svenske domaren Joakim Holmström.
T.v. EFPM representant Katarina Raczova.
T.h. Philip Marsh GBR som fick det individuella priset och Max Geuter från EFC.
Motivering
Framgår av bifogad fil.
European Fair Play Movement (EFPM)
Artikel på EFPM:s hemsida finns i bifogad fil.
Bakgrund
Den israeliske fäktaren Alon Kutziy fick svart kort för osportsligt uppträdande redan i den fjärde perioden i kvartsfinalen mot Spanien. Segern i matchen gick därmed till Spanien och förloraren Israels motståndare i nästa match var Sverige.
Kommentar från tränaren Pawel Mancewicz
- Fäktaren från Israel som tilldelades svarat kortet fick inte fäkta i matchen mot oss. Men stämningen var oklar efter det beslutet. Några länder försökte få mig att protestera, men vi valde att hålla en låg profil, trots att många länder tyckte att de skulle strykas.
- DT motivering till att låta Israel fortsätta var att reglerna som finns inte är tydliga och de tolkade dem till fäktarnas fördel. Vi bara ställde upp på pisten och var utanför det hela. Det blev rörigt och det blev en ganska lång paus för att kolla reglerna.
Kommentar från Björne Väggö
- När jag fick information att en Israel fått svart kort, gick jag fram till DT av ren nyfikenhet och pratade med Julius Kralik och Max Geuter och frågade vad som skulle hända med Israel. De svarade att de just höll på att studera reglementet och dessutom frågade de mig om jag kunde reglerna. Jag svarade att det var bäst att söka svaret i reglementet.
- Dessutom sa jag att vi fäktar gärna mot Israel. Min kommentar till dem var att det är roligare att fäkta än att stå över. Att fäkta ger mer rutin än att stå över och tänka på placeringar tänkte jag. Värjkillarna hade också uttryckt att de gärna fäktar. Tror att de tyckte det var spännande och lärande att känna på Yuval-Shalom Freilich den nyblivna europamästaren som har en bländande teknik.
Media
Fokus på unga fäktare gav fair play-pris i EM (Gotlands Tidningar den 8 mars 2011)
Fäktningslandslaget fick fair play-pris i EM (Gotlands Tidningar den 8 mars 2011)
Kommentarer
Läs redan nu artikeln som kommer på European Fair Play Movements hemsida!
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Logga in eller bli medlem (helt gratis).
Aktuellt > Nyheter
- Bältesspännarna till Emma Samuelsson 24 Maj, 2012
- Riksdagsmajoritet för TV-lista 24 Maj, 2012
- Masterskalender 2012-2013 17 Maj, 2012
- Tre svenska fäktare kvar i Challenge Bernadotte 12 Maj, 2012
- Vem är världens bäste värjfäktare? 10 Maj, 2012
- Show och fotostudio på Challenge Bernadotte 9 Maj, 2012
- Dags att nominera till Fair Play priset 4 Maj, 2012
- Inför VC i Rio de Janerio 3 Maj, 2012
- "Challenge Bernadotte" 11-13 maj - behov av fler funktionärer 2 Maj, 2012
- Carl Frisell avslutar sin fäktkarriär 30 Apr, 2012
- Baltic Sea Summer Fencing Camp 29 Apr, 2012
- Alla fäktare till OS i London 29 Apr, 2012
- Instruktörskurser steg 2 är inställda 25 Apr, 2012
- Två fäktare i avgörande OS-kval i helgen 19 Apr, 2012
- Lagen till Veteran-EM uttagna 12 Apr, 2012
- Rapporter från kadett- och junior-VM i Moskva 8 Apr, 2012
- Fäktmästare till Göteborgs Fäktklubb sökes 4 Apr, 2012
- Dags för anmälan till sommarläger 3 Apr, 2012
- Funktionärer sökes till Challenge Bernadotte 2012 2 Apr, 2012
- Ny utgåva av Escrime 30 Mar, 2012

Detta är ett fint pris. Pawel och Björne är killar med stort hjärta