VIGOR CHALLENGE 2011

31 januari, 2011 15:09 | Björne Väggö

Den 5-6 februari räknar vi med en fantastisk stämning i Lundbystrands Sporthallar, i Göteborg, då hela 748 fäktare från alla världens kontinenter kommer för att delta i årets Vigor Challenge - rekord i år igen!

Speciellt kul att vi, utöver gäster från hela Europa, har deltagare från Australien, Brasilien, Argentina, Japan, Egypten, USA och Kanada.

De sista förberedelserna pågår för fullt och vi räknar med intensiva, roliga och spännande dagar för oss tävlingsarrangörer när vi knyter ihop alla delar i evenemanget. Liksom tidigare år deltar GFK, KF99, ATHOS, HFS och A6 tillsammans med domarkommissionen och Västsvenska Fäktförbundet, där det känns speciellt roligt att i år även välkomna Wadköpings FF som medarrangör.

Vi kommer dock behöva ytterligare förstärkning på vissa positioner som vi hoppas att det finns personer och klubbar som har möjlighet att fylla! Håll utkik efter ett särskilt upprop inom kort!

Några highlights för i år:

  • Dubbla tävlingsledningar en för JWC och en för ECC.
  • Totalt 43 pister
  • Mjukvara EnGarde + DiapoEngarde (för kunna att visa resultat på bildskärm)
  • Hårdvara bl.a. 4 st 32'' TV-skärmar. Ni som var i Kungsbacka såg hur det ser ut när vi testade utrustningen. Blir väldigt bra.
  • Vigor Challenge Card / åkpass. En hållplats från Nordstan till TV-huset. Restid 6 min.
  • Samarbetsavtal med SAS
  • Tissot medverkar och sponsrar med var sin klocka till segrarna i JWC herr + dam
  • Domarkonferens
  • Sida på Facebook, med matnyttig info, årets t-shirt och roliga videoklipp

Välkomna till Göteborg och en stor fäktfest
Björne

Kalendersidan med anmälningsläge, länkar m.m.


Dela |

Kommentarer

  • Jocke L

    2011-02-09 skrev Jocke L

    Kanonbra arrangerat alla. Det är ingen slump att vi har GP-status på Bernadotte samt en så hög status på Vigor.

    Ang växa ytterligare, så är jag tveksam. I så fall blir det till att skaffa ny lokal (igen) då varken pister eller cafeteria räckte till nu (kadetterna fick fäkta i olika omgångar båda dagarna). Dessutom - vilka skulle det vara som skickar ännu fler fäktare? Kina? Brasilien? Australien? Ryssland kan jag tänka mig, men inte många andra länder.

  • ejemyr

    2011-02-08 skrev ejemyr

    Grattis till alla för vad som verkar ha varit ett kanonarrangemang. Jag sörjer att jag inte kunde vara med.

    När når vi 1000? ;-)

    Mvh
    Peter Ejemyr

  • Ullis

    2011-02-06 skrev Ullis

    Jag håller med Roger, vilken kanonhelg!

    Är det bara som jag inbillar mig eller kändes det inte som om vi lyckades med att höja tävlingen ännu ett snäpp i år? :-)

    (Den svaga länken är fortfarande matsituationen.)

    Ett extra tack från mig till de/den som fixat musiken, så grymt bra! Ny väntar jag på att ni postar en Vigor Challenge 2011 spotifylista!

  • Weggo

    2011-02-06 skrev Weggo

    Hejåhå! Vilken fest det var på Vigor Challenge i helgen!
    Roger S

Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Logga in eller bli medlem (helt gratis).