Guld till Matteo Tagliariol

10 augusti, 2008 15:07 | Pierre Thullberg

Det kändes som om Jeannet för första gången började tänka på att han kunde bli olympisk mästare när han tog ledningen i början.

När Tagliariol sedan kom tillbaka blev Jeannet stressad och började oroa sig eftersom italienaren ju satte nästan allt. Det blev ingen klassisk final men världsettan Tagliariol är en värdig mästare.

Tagliariol själv säger till La Gazetta att det var vapenbytet vid ställningen 2-1 i första perioden som innebar vändingen (hans klinga blev sönderböjd): "Då hittade jag modet som jag saknade i början."

Fabrice Jeannet hade redan på förhand annonserat att han slutar efter OS så han kommer aldrig att få sin individuella guldmedalj. Under prisutdelningen syntes det att han ansåg sig ha förlorat ett guld medan Abajo nog ansåg sig ha vunnit ett brons. Hoppet får nu stå till ytterligare ett lagguld vid sidan av det som han var med och erövrade i Aten. Till fransk TV sa Jeannet om sin motståndare, sportslig som alltid: "Han tog sin chans och jag lyckades inte ta min. Det finns inget mer


Dela |

Kommentarer

Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Logga in eller bli medlem (helt gratis).