FFF:s segrade lag på damvärja vid lag-SM 2011

FFF:s segrade lag på damvärja vid lag-SM 2011

Stockholmslag vann lag-SM

11 december, 2011 17:48 | Hans Wahl

Det blev idel lag från Stockholm som stod överst på pallen vid årets lag-SM. FFF vann damvärjan, ÄFK herrfloretten och DIF herrvärjan.

Det blev som väntat en jämn final mellan regerande lagmästarinnorna från GFK och FFF. Johanna Bergdahl FFF kunde i sista matchen mot Emma Samuelsson GFK avgöra till FFF:s fördel och vinna med 45-44.
Video med avgörade match i finalen på damvärja mellan FFF och GFK.

ÄFK tog sitt 31:a mästerskap på herrflorett. Sedan 1981 har klubben bara förlorat titeln 2006 då dagens motståndare GFK blev mästare. I år vann ÄFK med övertygande 45-32.

I finalmatchen på herrvärja vann DIF mot FFF med 44-43 i sudden death efter att Carl Frisell hämtat upp underläge i sista matchen 34-40 mot Joar Sundman. Djurgården hade samlat en imponerande hejarklack som lyfte fram laget till seger.

Det blev ingen mästerskapstävling på damflorett och damsabel eftersom för få lag var anmälda till dessa klasser.

SSIF vid lag-SM.jpg
SSIF:s damlag tog en fin femteplats

Fler bilder från lag-SM.

Bronsmatch herrvärja FFF II - SAF

Media
Gotland fyra på lag-SM (Gotlands Allehanda den 12 dec)
"Genrep" på SM slutade med succé (Gotlands Tidningar den 13 dec)

Resultat

Damvärja
1. FFF Stockholm (BAECKLUND Margareta, BERGDAHL Johanna, ROBERTSSON Hillevi, WESTMAN Nina)
2. GFK Göteborg (GARS Sanne, SAMUELSSON Emma, STIBLERT Anna)
3. UF Uppsala (PETTERSSON-BOHLIN Kim, STEPHAN Susanne, SÖDERBERG Karin, ÖSTMAN Cecilia)
11 lag

Herrflorett
Lag-SM segrare HF 460x.jpg
1. ÄFK Stockholm (FLYBORG Ludvig, HEDENSKOG Filip, STJERNDAL Jimmy, WEINBERGER Oskar)
2. GFK Göteborg (MARTIN Julius, RIZELL Simon, SUNDBYE Richard, WERTSÉN Johan)
3. ÄFK Stockholm III (BENGTSSON Petter, GRANLER Oskar, HELLSTRÖM Max, SIPOS Szilard)
8 lag

Herrvärja
LagSM2011 DIF VH.jpg
1. DIF Stockholm (FRISELL Carl, JOUFFRAY Jean-Baptiste, KASE Robin, SANDEGREN Ulf)
2. FFF Stockholm (ALSTON Vincent, GUSTAVSSON Christian, TIVENIUS Jan, SUNDMAN Joar)
3. FFF Stockholm II (CHAMBERS Benedict, FORSSE Tor, GOMEZ Andres, STRÖM Johan)
21 lag

Detaljresultat.

Slutresultat på Ophardt Online.
Resultat deltävling på Ophardt Online.

Svenska mästare genom åren.


Dela |

Kommentarer

  • PeterFaktar

    2011-12-14 skrev PeterFaktar

    Håller med Pierre i all heder till fff, som erbjuder väldigt bra träning för de fäktare som väljer att komma dit och fortsätta utvecklas. Därmed inte sagt att man behöver flytta till en "storklubb" för att fortsätta utvecklas. Fäktning är en komplex sport och svenska fäktare behöver erfarenhet från många håll för att verkligen kunna konkurrera på den internationella scenen.

    Som kommentar på pethog5 tycker jag det är lite tråkigt att utgå från att lag-sm ska hållas i Stockholm.

    Däremot tycker jag det låter intressant att på olika sätt försöka få upp ddeltagar antalet ännu mer vad gäller klubbar och lag på lag-sm. Jag tror att lag-sm med en blandning av gamla och unga i lagen är ett väldigt värdefullt forum för kunskaps och erfarenhets utbyte, och därtill mitt under pågående match där man ska skunna omsätta råd till aktion.

    En annan reflektion: med 21 lag på herrvärja, 11 lag på damvärja, 8 lag på herrflorett och 2 på sabel, tror jag att detta är en av de tävlingar på respektive vapen som håller igång flest fäktare i varje vapen herr/dam (med undantag från de inställda klasserna då tyvärr). Varför hålls då inte flera rikstäckande lag-tävlingar?

    /Peter Lindquist

  • pethog5

    2011-12-13 skrev pethog5

    Tack Ängby FK!
    SAF mot FFF2 i brons matchen var också spännande.
    Men Pawel har rätt. Var är dom andra lag? Kan SvFF ge bidrag till klubbar utanför Stockholm för att hjälpa dom kommer till Stockholm för Lag SM? Det är viktig för utvecklingen av yngre fäktare.

  • pierre

    2011-12-13 skrev pierre

    Håller med om att detta nog var det bäst logistiskt organiserade lag-SM i herrvärja jag varit med om. Tack ÄFK! Grattis också till alla som var duktiga och vann. Som jag ser det är det speciell heder åt FFF att man lyckas erbjuda en träningsmiljö som kan välkomna fäktare som inlett sina karriärer i andra föreningar och ge bra förutsättningar för vidare utveckling. Svensk fäktning behöver (också) föreningar med så stark resursbas att man kan förvandla lovande fäktare till internationella fäktare.

  • PeterFaktar

    2011-12-12 skrev PeterFaktar

    Tack Ängby för det fina arrangemanget. Och FFF och DIF i finalen för en helt outstanding spännande final med grymt bra publik oxå. Det är så här fäktning ska upplevas!!

    /Peter Lindquist

  • Helt ogarderat

    2011-12-11 skrev Helt ogarderat

    Heder och respekt åt de två av tre stockholmslag som vann sina resp.SM i helgen genom att göra det utan en från andra klubbar helt hopvärvad kvartett!

  • Michitoshi

    2011-12-11 skrev Michitoshi

    Hej,
    Jag vill bara påpeka en lite korrigering. DIF hade faktiskt inte samlat ihop någon hejarklack, utan det var många åskådarna som började heja på oss. Stort tack till alla som hejade på DIF!

    /Robin Kase

  • pawel1

    2011-12-11 skrev pawel1

    Gratulerar alla vinare derass nuvarande och föredetta tränare.
    Tack för Ängby FK som kunde greja tävlingen.
    Tack Göteborg, Kalmar, Kungsbacka,att ni kom till tävlingen så att det inte känndes som ungdoms/senior/veteran östsvenska mästerskap.
    Pawel

Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Logga in eller bli medlem (helt gratis).