Utbyte veteranfäktare
Veteraner från 3 städer möttes på pisten
4 december, 2006 12:58 | Monica Gårdström
Veteraner från S:t Petersburg, Örnsköldsvik och Östersund fäktades i tävlingen Three towns battle i helgen den 24-25 november.
Östersunds Frösö fäktklubb bjöd in värjfäktare från två andra städer till en nyuppsatt tävling för veteraner, Three towns battle. Veteran är man från 40 års ålder men de flesta var över 50 år den här gången. Varje stadslag bestod av tre fäktare.
Ryssarna hade rest i två dagar för att komma till Östersund. De hade rest med bil genom Finland och i Sverige från Stockholm. Hemma i S:t Petersburg har de en speciell klubb för veteranfäktare. Så långt har det ännu inte kommit i Sverige men fler och fler klubbar har äldre som vill börja fäkta eller börjar om på nytt. Veteranfäktarna har numera eget SM, EM och VM.
Under fredagen kände man lite på varandra och hade ett träningspass i ÖFFK:s fäktlokal i Lövstaskolan på Frösön. Tävlingen avgjordes under lördagen. Utanför tävlingen deltog även ett juniorlag från hemmaklubben. De yngre ville gärna känna på nya fäktare och särskilt dom från Ryssland. Alla mötte alla i respektive lag och därefter tävlade lagen mellan varandra. Varje fäktare fick gå 11 matcher med först till 5 stötar.
Ryssarna gav ett hårt motstånd och vann tävlingen före hemmaklubben och med Ö-vikarna på tredje plats. En av hemmaklubbens juniorer, Viktor Fromm, kom tvåa individuellt före ryssen Vladimir.
Efter utdelning av vandringspriset och individuella priser överlämnade besökarna från Ryssland gåvor till de andra klubbarna. På kvällen intogs en gemensam middag med samvaro fram till midnatt. Nästa år kommer tävlingen att genomföras i S:t Petersburg och troligen samtidigt som VM för seniorer genomförs.
Kommentarer
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Logga in eller bli medlem (helt gratis).
Aktuellt > Resultat
- Flessel-Colovic slog ut båda svenskorna 22 Maj, 2012
- Göteborgs FK tog flest guld i USM 20 Maj, 2012
- Sverige vann silver i Lag-EM för veteraner 20 Maj, 2012
- Guldfloretten samlade 61 unga florettister 15 Maj, 2012
- Nikolai Novosjolov vann Challenge Bernadotte! 13 Maj, 2012
- Resultat och rapporter från Rio 6 Maj, 2012
- Många klubbar på pallen i Stockholm 6 Maj, 2012
- Ebba och Linus dubbelsegrare i Jönköping 29 Apr, 2012
- SM-resultat från Uppsala 25 Apr, 2012
- Reine Kase mästare i Luxemburg 25 Apr, 2012
- Ãven Carl Frisell missar OS 22 Apr, 2012
- Emma Samuelsson missade OS i London 22 Apr, 2012
- Malmö lockar många utländska fäktare 15 Apr, 2012
- Värmlandsmästerskapen växer igen 15 Apr, 2012
- Resultat lag-VM i Kiev 14 Apr, 2012
- Emma Samuelsson bäst i Göteborg 10 Apr, 2012
- Oskar Nygård bäste svensk i Moskva 8 Apr, 2012
- Påsktävling i Birmingham 8 Apr, 2012
- Peter vann i Coupe Nouvelle 31 Mar, 2012
- Tre svenska NM-guld 25 Mar, 2012
