Warzawa, JVC damer värja, 051001

3 oktober, 2005 16:46 | Monica Gårdström

Stora framgångar för värjjuniorerna på JVC i Warszawa. 91 flickor från 16 nationer var representerade vid säsongens första världscuptävling.

Emma var obesegrad och förstarankad efter poulen. Endast 64 fäktare gick vidare till direkten. Nina hade oturen att möta på silvermedaljören Piekarska redan i första matchen.

Johanna och Emma fäktade stabilt och segrade i tre raka matcher och var därmed i kvartsfinal. Emma krossade israeliskan Mills med 15-4. Johanna förlorade med 15-13 mot Izso från Ungern efter en jämn match. Emma fick möta polska Piekarska i semifinalen som för dagen var för svår henne.

Finalen stog mellan Gribova Estland samt Piekarska. Den mycket meriterade estniskan Gribova vann med 15-13.

För övigt kan nämnas att två svenskor samt två estniskor var bland de åtta bästa.De nordiska tjejerna hävdar sig väl i världseliten bland juniorer.

fullständiga resultat


Johan Bergdahl


Dela |

Kommentarer

Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Logga in eller bli medlem (helt gratis).