Landslagsgrupperna

Alla förbundskaptener på seniornivå har i uppdrag att utse en grupp på maximalt åtta fäktare som utgör deras landslagsgrupp för säsongen 2020-2021.

Dessa är nu uttagna av respektive förbundskapten och grenledare. 

Klicka på namnet för att se fäktarens meritlista/biografi. Grupperna är listade i alfabetisk ordning, ej ranking. 

  

DAMFLORETT - LANDSLAG

Lili Kis
Klubb: EGF
Född: 2005
Fäktat sedan: 2013
Styrka: Parader och attacker. 

Linn Löfmark
Klubb: FKC
Född: 1996
Fäktat sedan: 2005
Styrka: Fysisk fäktning.
Ankita Poppel
Klubb: EGF
Född: 2003
Fäktat sedan: 2013
Styrka: Snabb och liten.

Harriet Rundquist
Klubb: EGF
Född: 1998
Fäktat sedan: 2008
Styrka: Kämpar och ger inte upp.

Ester Schreiber
Klubb: GFK
Född: 1997
Fäktat sedan: 2008
Styrka: Attack och kontraattack.

Miriam Schreiber
Klubb: GFK
Född: 2002
Fäktat sedan: 2008
Styrka: Känsla för tajming.

Klubbförkortningar:
  • EGF: En Garde Fäktförening - Stockholm
  • FKC: Fäktklubben Chapman - Karlskrona 
  • GFK: Göteborgs Fäktklubb - Göteborg

Tommaso Marchi
Förbundskapten
Klubb: EGF
Född: 1992
Fäktat sedan: 1998
Styrka: Diciplin och uthållighet.   

   

HERRFLORETT - LANDSLAG

Svante Dahlin
Klubb: KFK
Född: 1999
Fäktat sedan: 2007
Styrka: Pannben och vilja.
Jordanis Papadopoulos
Klubb: ARA
Född: 1996
Fäktat sedan: 2004
Styrka: Snabb och explosiv.
Sebastian Persson
Klubb: ARA
Född: 1998
Fäktat sedan: 2009
Styrka: Min fysik.

Felix Petrini
Klubb: ÄFK
Född: 2001
Fäktat sedan: 2009
Styrka: Variation och kreativitet.

Nils Uniyal
Klubb: ÄFK
Född: 2002
Fäktat sedan: 2009
Styrka: Attack och fokus.
Malte Westesson
Klubb: GFK
Född: 2001
Fäktat sedan: 2009
Styrka: Mina tävlingsnerver.

Klubbförkortningar:

  • ARA: Fäktklubben Aramis - Helsingborg
  • GFK: Göteborgs Fäktklubb - Göteborg
  • KFK: Kalmar Fäktklubb - Kalmar
  • ÄFK: Ängby Fäktklubb - Stockholm
Henrik Lundegard
Förbundskapten
Klubb: GFK
Född: 1985
Fäktat sedan: 1992
Styrka: Lär mig ständigt nya saker

       

DAMVÄRJA - LANDSLAG

Julia Asp
Klubb: DIF
Född: 1998
Fäktat sedan: 2007
Styrka: Min entusiasm och öppenhet.

Sofie Engdahl
Klubb: FFF
Född: 2000
Fäktat sedan: 2008
Styrka: Teknik och bra tålamod.

Emma Fransson
Klubb: KFK
Född: 2002
Fäktat sedan: 2015
Styrka: Min målmedvetenhet.

Cecilia Lehrman
Klubb: LFK
Född: 1997
Fäktat sedan: 2008
Styrka: Defensiv och hålla fokus.

Sonja Löfgren
Klubb: DIF
Född: 1999
Fäktat sedan: 2010
Styrka: Envis och giftig kvart.

Elvira Mårtensson
Klubb: FFF
Född: 1999
Fäktat sedan: 2010
Styrka: Kämpar och gillar utmaningar.
  
Natalie Wramner
Klubb: FFF
Född: 2001
Fäktat sedan: 2007
Styrka: Kämpar in i det sista.
Klubbförkortningar:
  • DIF: Djurgården IF Fäktförening - Stockholm
  • FFF: Föreningen för Fäktklubbens främjande - Stockholm
  • KFK: Kalmar Fäktklubb - Kalmar
  • LFK: Linköping Fäktklubb - Linköping


HERRVÄRJA - LANDSLAG

Linus Isla Flygare
Klubb: UF
Född: 1998
Fäktat sedan: 2005
Styrka: Snäll, ödmjuk, jordnära.

Johan Lewin
Klubb: DIF
Född: 1998
Fäktat sedan: 2006
Styrka: Tänkande och beslutsam.
Axel Mattsson
Klubb: FKC
Född: 1998
Fäktat sedan: 2007
Styrka: Blixtsnabb och bra tempokänsla
Jonathan Svensson
Klubb: DIF
Född: 1999
Fäktat sedan: 2009
Styrka: Sliter hårt, ger aldrig upp.

Klubbförkortningar

  • DIF: Djurgården IF Fäktförening - Stockholm
  • FFF: Föreningen för Fäktklubbens främjande - Stockholm
  • FKC: Fäktklubben Chapman - Karlskrona
  • UF: Upsala Fäktning - Uppsala

För medlemmar

» Bli medlem (Ger dig möjlighet att beställa fäktlicens m.m.)

» Redan medlem? Logga in!